4+,  5+,  6+,  7+,  O emocjach,  O przyrodzie

„Pszczelarz Józek” i „Elizka nie jest straszydłem”

„Pszczelarz Józek” i „Elizka nie jest straszydłem” to książki, przy których miałam poczucie, że właśnie w taki sposób literatura dziecięca powinna przekazywać wiedzę i wartości, a także uwrażliwiać. Nienachalnie, za to błyskotliwie. To książki, które robią wrażenie na dzieciach i na dorosłych. Dlatego idealnie sprawdzą się podczas wspólnego czytania. A skoro dziś Dzień Ojca, to szczególnie polecam je tatom, bo pomagają budować bliskość i kontakt z dzieckiem.

„Pszczelarz Józek” to historia pewnego samotnie żyjącego kreta. W dolinie, w której mieszka, nie ma sąsiadów, nie żyją tam żadne zwierzęta, ani rośliny. Przez to, że kret jest samotny, jest również smutny. Jednak któregoś dnia w życiu Józka pojawią się goście, a dosłownie cały rój gości. I to właśnie dzięki nim do życia kreta zawita radość, celowość i poczucie bycia potrzebnym. Okaże się też, że niedługo potem do doliny przybędą kolejni goście. Może zostaną na dłużej? Może dolina w końcu będzie tętnić życiem?

„Elizka nie jest straszydłem” jest natomiast historią młodej nietoperzycy, która samodzielnie wyrusza w świat. Pełna nadziei leci w stronę wielkiego miasta, jednak jej oczekiwania brutalnie zderzą się z rzeczywistością. Ludzie nie znają Elizki i na jej widok włosy stają im dęba, wzywają straż miejską lub próbują ją przepędzić, rzucając kamieniami. Możesz sobie tylko wyobrazić strach, smutek i rozczarowanie małej Elizki. Na szczęście spotka dwójkę przyjaźnie nastawionych, a przede wszystkim nieuprzedzonych i mądrych ludzi. To oni zbudują dla Elizki budkę, która stanie się jej kryjówką.

Obie historie łączą pełne czułości przesłania. W „Pszczelarzu Józku” znajdziesz refleksję nad tym, że każdy do szczęścia potrzebuje przyjaciół, choćby miały być nimi jedynie pszczoły. W „Elizce…” natomiast wybrzmiewa myśl o pochopnym ocenianiu tych, których nawet nie znamy.

Jednak to nie wszystkie zalety tych książek. Otóż każdą z nich kończy kilka stron solidnej dawki wiedzy o pszczelich i nietoperzych zwyczajach, podanej w lekki i atrakcyjny sposób. Tak zaserwowane informacje po prostu się chłonie.

*Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

„Pszczelarz Józek”, „Elizka nie jest straszydłem”,

Wydawnictwo Tatarak, 2022, 2023

Liczba stron: 60, 42

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *