9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne

„Poznaj swoje prawa i broń ich”

Ta książka powinna trafić w ręce każdego nastolatka i każdej nastolatki. Powinna być w szkolnych bibliotekach, ośrodkach udzielających pomocy dzieciom, w gabinetach psychologicznych. A przede wszystkim powinna być w każdym domu, w którym jest dorastające dziecko. Bo książka „Poznaj swoje prawa” to przewodnik, który daje konkretne wskazówki i wyposaża w wiedzę niezbędną do tego, aby żyć ze świadomością swoich praw.

Zapytaj swoje dziecko, czy wie, że ma prawo do jak najwyższego poziomu zdrowia, do równości, do zabawy i odpoczynku? Czy wie, że ma prawo do prywatności, edukacji i uczestniczenia w pokojowych protestach? Być może tak, ale czy ma świadomość, że są one spisane w Konwencji o prawach dziecka ONZ? Ten dokument powinien dawać gwarancję nienaruszalności praw i wspierać każdego młodego człowieka w osiąganiu pełni jego potencjału. Ale czy rzeczywiście tak się dzieje?

„Ta książka jest przewodnikiem dla dzieci i młodych osób, które wierzą w wolność, równość i lepszy świat dla wszystkich”.

Ta książka wyjaśnia dzieciom, jakie mają prawa i podpowiada, jak ich strzec. Uświadamia, jak ważne jest reagowanie w sytuacjach, w których łamane są prawne zapisy. Bez względu na to, czy sytuacja dotyka nas samych, czy innych. Pokazuje przykłady aktywistów i aktywistek z całego świata, motywując tym samym do działania. „Poznaj swoje prawa” inspiruje, otwiera oczy i uwrażliwia. Pomaga zmieniać świat na lepsze, bo trafia do młodych, a to oni są przyszłością.

Czytając tę książkę, towarzyszyła mi myśl, że żyję w kraju, w którym choć nie jest idealnie, to jednak nie muszę się martwić o dostęp do wody, a w razie wypadku mogę liczyć na pomoc medyczną. Moja córka chodzi do szkoły, może iść ze mną na pokojowy protest, sama też zdecyduje o swojej przyszłości. Natomiast na świecie jest wiele miejsc, w których te podstawowe prawa nie są przestrzegane. To bardzo mocny przekaz również dla dorosłych, dlatego polecam ją również rodzicom, opiekunom, edukatorom.

Angelina Jolie, Nicky Parker z Amnesty International i mec. Geraldine Van Bueren (autorki tej książki) twierdzą, że celem tej książki jest to, „żeby wszyscy młodzi ludzie znali swoje prawa i potrafili domagać się ich przestrzegania, niezależnie od tego, kim są lub gdzie mieszkają”. I mocno kibicuję, aby ten cal został osiągnięty!

„Poznaj swoje prawa i broń ich. Przewodnik dla młodych”, Angelina Jolie, Nicky Parker, mec. Geraldine Van Bueren

Wydawnictwo Wilga, 2023

Liczba stron: 336

Wiek: 9+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *