6+,  7+,  8+,  9+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Panda na progu”

Gdy pewnego dnia do drzwi domu rodziny dziewięcioletniego Culluma zapuka panda, to niektóre niełatwe sprawy staną się prostsze. Jak to możliwe? Przecież tak niecodzienna sytuacja powinna raczej je skomplikować. Otóż panda w tej opowieści jest osobliwą formą buforu, który wywraca dotychczasowe życie rodziny Campbellów do góry nogami. I świetnie, że to robi, bo czasem odmienna perspektywa pomaga dostrzec rozwiązania, które wcześniej były niezauważalne.

W „Pandzie na progu” obserwujesz dwa dni z życia rodziny Campbellów. Są teraz w trudnym momencie, bo tata, który jest zawodowym komikiem, od kilku miesięcy nie zarabia. Rodzinie zaczyna brakować pieniędzy, cierpliwości i nerwów. Cullum powinien świętować dziewiąte urodziny, jednak skłóceni rodzice całkowicie zapominają o tym wydarzeniu. Dodatkowo jego siostra, Tabby, wydaje się najbardziej irytującą osobą na świecie. Nie wspominając już o Mike’u, chłopaku, który znęca się nad Cullumem. Nie jest wesoło. Przynajmniej do czasu, gdy w ich domu nie pojawi się panda Pudding.

„Panda na progu” to książka, która o ważnych sprawach mówi z humorem i absurdem.

Gdyby nie tytułowa panda, mogłaby to być opowieść naprawdę trudna i smutna. Jednak wprowadzenie do historii postaci tak surrealistycznej, optymistycznej i do tego naśladującej Merry Poppins, sprawiło, że balonik trudnych emocji szybko pęka. Sarah Horne znalazła świetny sposób na to, aby rozbroić takie tematy jak utrata pracy, prześladowanie przez rówieśników, kłótnie rodziców czy przemoc. Robi to właśnie za pomocą pociesznej pandy, która samą swoją obecnością wprowadza do życia bohaterów radość, nadzieję i humor.

„Panda na progu” to książka, która dodaje otuchy. Która pokazuje, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Łatwiej jednak je dostrzec, mając obok siebie życzliwych i empatycznych ludzi (ewentualnie pandy;)) To opowieść o sile rodziny, o przyjaźni, trosce i uważności na innych. Okraszenie jej absurdalnym humorem sprawia, że całość czyta się niebywale lekko. A to naprawdę nie lada sztuka, aby o tak wrażliwych i trudnych kwestiach pisać z pogodą ducha.

„Panda na progu”, Sarah Horne

Wydawnictwo Wilga, 2023

Liczba stron: 192

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *