6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  O przyjaźni i relacjach

„Przyjaźń. To, co nas łączy”

Pamiętasz książkę „Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu”? Jeśli tak, to już wiesz, czego spodziewać się po kolejnej książce Heike Faller i Valerio Vidalo „Przyjaźń. To, co nasz łączy”. Ten sam minimalizm, tekst okrojony do kilku słów na stronie i ilustracje, tak skromne, a jednoczenie pełne mocy.

"Przyjaźń. To, co nas łączy"
"Przyjaźń. To, co nas łączy"

Czarna strona, a na niej nasza galaktyka. Kolejna strona też czarna, ale z setkami gwiazd. Następna biała z niezliczoną ilością kolorowych kropek, a potem już tylko dwie postaci. Widzisz ich plecy, stoją blisko siebie, chyba o czymś rozmawiają. „Kiedyś, w galaktyce zwanej Drogą Mleczną, pod niezliczonymi gwiazdami, wśród tych wszystkich ludzi, spotkaliśmy się. Ty i ja”. Czy ta przyjaźń jednak przetrwa kryzysy? Czy będzie tylko wspomnieniem, które za każdym razem delikatnie unosi kąciki ust? Może zostanie przerwana gwałtowną burzą? A może zamieni się w miłość?

"Przyjaźń. To, co nas łączy"
"Przyjaźń. To, co nas łączy"

„Przyjaźń. To, co nas łączy” to najlepszy prezent dla przyjaciela

Autorzy „Przyjaźni. To, co nas łączy” wiedzą, że przyjaźń może być solidna i trwała, a może okazać się krótka i burzliwa. Może być na odległość, może powrócić po latach, a może też gwałtownie się zakończyć. Dlatego w swojej książce pokazują momenty, które są filarami przyjaźni, jej znakami rozpoznawczymi.

"Przyjaźń. To, co nas łączy"

W przyjaźni można być razem na szczycie świata, a za chwilę wspierać się na samym dnie. Można wspólnie wspinać się po drzewach i wymieniać ubraniami, można też wszystkim grać na nerwach i odkrywać, kim się jest. Można zapomnieć o czasie, zgubić się i odnaleźć. Czasem po chwili, a czasem po latach. Można się złościć, zazdrościć i gniewać. A potem zerwać kontakty. Zdarza się, że już na zawsze. Można też sobie wybaczać, pomagać i wspólnie iść przez świat. Jednak zawsze przyjaźnie pozostawią po sobie ślad, często na długie lata, do końca życia.

„Przyjaźń. To, co nas łączy” to książka, która ma moc przyciągania. Ilustracje są symbolami, możesz na nich zobaczyć siebie, swojego przyjaciela, to może być każdy. To kadry z życia, które będą z Tobą rezonować. Tekst jest ich dopełnieniem. Nie mógłby brzmieć inaczej. Obraz i słowo są tu nierozerwalne.

Ta książka to po prostu najlepszy prezent dla przyjaciela!

„Przyjaźń. To, co nas łączy”, Heike Faller

Ilustracje: Valerio Vidali

Wydawnictwo Format, 2022

Liczba stron: 192

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *