8+,  9+,  Dla nastolatków,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał”

Ta książka przesiąknięta jest tęsknotą. Gdyby można było ją wycisnąć, to kapałyby z niej łzy żalu. A jakby się już skończyły, to spomiędzy stron dojrzałabyś jednak jasne promyczki nadziei. Bo to historia o rozstaniach i przyjaźniach silniejszych niż dzielące je kilometry, o przeżywaniu śmierci, o dorastaniu i odnajdywaniu siebie. To opowieść o dzieciakach mądrych i wrażliwych. „O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał” to suma młodzieńczych rozterek, niepewności i poczucia niesprawiedliwości.

"O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał"

Bo gdy ma się 10 lat i przeprowadza się na drugi koniec świata (dosłownie), to jest to jednak trochę, jakby koniec świata (tego własnego, wewnętrznego). Marta (Polka mieszkająca do niedawna w Anglii) wyjeżdża z rodzicami do Australii. W Anglii zostawia swoją ukochaną przyjaciółkę Izzy i to jest właśnie w tym wszystkim najgorsze. Co czeka ją w Australii? Inna kultura, obca szkoła, wyjazd harcerski z dopiero co poznanymi ludźmi. Kilka rozczarowań, sporo zdziwień i nieco dziwny Clint – kolega z ławki.

"O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał"

Świat Clinta również się zawalił. A w ruinach, które pozostały, Clint mocno się zakopał. I choć chłopak wydaje się nieobecny, zamknięty w sobie i cudaczny, to jak każdy potrzebuje bliskości, emocji i zrozumienia. Tak, dobrze się domyślasz, dogada się z Martą. A raczej to Marta dogada się z Clintem. Ale nie będzie to proste, po drodze czeka ich kilka nieporozumień.

"O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał"
"O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał"

„O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał” to książka, która daje nadzieję

„O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał” to książka, która sprawdzi się u nastolatków w trudnych momentach życiowych zmian. Pozwoli otworzyć się na nowe, jednocześnie nie zapominając o tym, co stare (i jak się okaże, stałe). To opowieść o empatii, zrozumieniu i wrażliwości. To również pstryczek w nos dla dorosłych, którym wydaje się, że dziecięcy punkt widzenia mniej znaczy.

I bez względu na to, w jakim życiowym momencie się znajdujesz, sięgnij po Dziewczynę i Komandosa. Ta opowieść wzruszy Cię, ale też da światło, które ogrzeje i pozwoli dostrzec więcej (zupełnie jak latarka, która przydaje się w ciemnym lesie 😉 ).

"O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał"

„O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał”, Magdalena Markowska

Ilustracje: Ania Jamróz

Wydawnictwo EZOP, 2022

Liczba stron: 140

Wiek: 8+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *