6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  Opowiadania

„Baśnie i legendy polskie”

Masz ochotę przenieść się do czasów dzieciństwa? Znam prosty sposób. Weź do ręki „Baśnie i legendy polskie”, poczuj pod palcami papier (lekko pożółkły, matowy, gruby), naciesz oczy ilustracjami jak sprzed lat i zacznij czytać. I wtedy zadzieje się magia!

Baśnie i legendy polskie
Baśnie i legendy polskie

Pamiętasz „Legendę o Warsie i Sawie?” A o „Złotej Kaczce”? A może baśń o diable Borucie? Jakie masz z nimi wspomnienia? Ja pamiętam podekscytowanie pomieszane ze strachem. To był taki rodzaj strachu, który jednak przyjemnie łaskocze i powoduje, że chce się słuchać/czytać dalej. A teraz możesz przekazać ten dreszczyk emocji swojemu dziecku.

Baśnie i legendy polskie

„Baśnie i legendy polskie” od Naszej Księgarni to wydanie niecodzienne. To aż 51 baśni, legend i podań z całego kraju. A wśród nich „Książę Popiel i myszy”, „Toruńskie pierniki”, „Bazyliszek”, „Twardowski” czy „Legenda o Morskim Oku”. Każda z nich opracowana tak, aby trafić do współczesnego młodego czytelnika (autorzy to mi.in. Maria Krüger, Artur Oppman, Janusz Korczak czy Wanda Chotomska). A to przecież niebywale ważne, aby dawne opowieści ludowe nie zniknęły tylko dlatego, że trudno dostrzec i zrozumieć ich kontekst, morał czy przesłanie.

Baśnie i legendy polskie
Baśnie i legendy polskie

I jak to w baśniach bywa, tu również będą diabły, czarownice, wieśniacy, rycerze i księżniczki. Będą dobro i zło, biedni i bogaci, oszuści i ludzie prawi. Będzie magia, zwierzęta mówiące po ludzku, smoki, potwory i tajemnicze zjawiska. W tym zbiorze o niepowtarzalnym uroku można się po prostu zatracić. Tekst czaruje, a ilustracje hipnotyzują.

To wydanie to perełka. Będzie dobrym pomysłem na prezent dla dzieci, ale też dla dorosłych, którzy chcą przypomnieć sobie dawne legendy, może kiedyś raz usłyszane, a być może regularnie czytane w dzieciństwie. I koniecznie przeczytaj wstęp Marty Ziółkowskiej-Sobeckiej, bo rzuca jasne światło na pozornie ciemny i przydymiony świat baśni i legend.

„Baśnie i legendy polskie”

Ilustracje: Mirosław Tokarczyk

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2022

Liczba stron: 288

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *