„Skunks i Borsuk”
Przeczytałam ostatnie zdanie, zamknęłam książkę i pomyślałam „Przecież Borsuk to ja!”. On zajmuje się Ważną Pracą nad Kamieniami, ja Ważną Pracą nad Książkami. On ceni ciszę, spokój i samotność, ja ciszą odpoczywam. Tak jak Borsuk, ja również mam introwertyczną duszę. I długo docieram się z innymi ludźmi (jak Borsuk ze Skunksem). Dobra, tyle o mnie, wracamy do „Skunksa i Borsuka” 🙂
Jest Borsuk, mieszka sam w domu ciotki Luli. Wydaje się szczęśliwy, bo robi, co lubi. Pracuje z kamieniami. W skupieniu. W porządku. I w ciszy. Jest też Skunks. Wprowadza się do Borsuka (ciotka Lula mu pozwoliła). Raczej trudno u Skunksa o skupienie, gdy robi kilka rzeczy naraz. O porządku można pomarzyć, zwłaszcza gdy gotuje. A ciszę przerywa częstym śpiewaniem, graniem i głośnym czytaniem. Czy ta cudaczna para współlokatorów dogada się? Czy pojawi się między nimi przyjaźń?
„Skunks i Borsuk” nie jest przełomową historią. Nie łamie schematów, nie udowadnia niemożliwego. Na pewno nie raz słyszałeś, że przeciwieństwa się przyciągają. Być może nawet znasz ludzi, którzy się przyjaźnią mimo pozornych różnic. Co więc jest w tej książce tak niebywałego, że rozkochała w sobie tysiące (setki tysięcy?) czytelników?
„Skunks i Borsuk” to opowieść o odnajdywaniu przyjaźni i radości z życia
Amy Timberlake buduje historię, która skrzy się nieoczywistym dowcipem i ciętym dialogiem. Nie przeszkadza to jednak w stworzeniu opowieści wzruszającej, przepełnionej tęsknotą (te ilustracje nasycone zadumą!), w której bohater dokopuje się do swoich pragnień. To książka, którą doceni każdy pasjonat, szalony artysta i samotny naukowiec. Trafi do serc hodowców kur, mineralogów, a także miłośników gronostajów, ukulele i przeskoków kwantowych. A przede wszystkim pokochają ją ci, którzy kiedykolwiek musieli dzielić przestrzeń z kimś innym (zwłaszcza tak różnym od siebie).
Przeczytaj „Skunksa i Borsuka”, a zrozumiesz, że czasem z porzuconego, zapomnianego ziemniaka, może wykiełkować życie.
„Skunks i Borsuk”, Amy Timberlake
Ilustracje: Jon Klassen
Wydawnictwo Mamania, 2021
Liczba stron: 144
Wiek: 6+
Inne książki o przyjaźni: „Bajka o bąkach i jednym trzmielu”, „Noc w Leśnej Szkole” , „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku”