5+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  Opowiadania

„Trzy pytania” Jon J. Muth

Gdyby ktoś zadał Ci trzy poniższe pytania, jak byś na nie odpowiedział?

Kiedy jest właściwy moment na działanie?

Kto jest najważniejszy?

Jak odgadnąć, co należy zrobić?

Nie takie proste, prawda? Na pewno musiałbyś się dłużej zastanowić, odpowiedź pewnie nie przyszłaby od razu i nie byłaby jednoznaczna. To trochę tak, jakbyś próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest sensem życia? Podobny poziom filozofowania 😉

Celem Mikołaja, głównego bohatera książki, jest być dobrym człowiekiem. Uznaje, że dzięki odpowiedziom na te trzy pytania zawsze będzie już wiedział, jak postępować właściwie.

Z pytaniami zwraca się do trójki swoich przyjaciół, czapli Sonii, małpki Gogola i psa Puszkina. Imiona zwierząt nie są przypadkowe, pewnie już zauważyłeś 😉 Książka opiera się na opowiadaniu Lwa Tołstoja, dlatego odkryjesz wiele smaczków, które będą nawiązywać do pierwowzoru lub do samego pisarza.

Każde ze zwierząt ma swój pomysł na odpowiedź i Mikołaj ostatecznie udaje się po pomoc do żółwia o imieniu Lew – „On żyje tak długo, że na pewno zna odpowiedzi, których szukam”. I chociaż żółw nie pomaga chłopcu od razu, to właśnie dzięki niemu Mikołaj uświadomi sobie, że tak naprawdę wie co robić, aby być dobrym człowiekiem. Sytuacja, która niebawem go spotka, podpowie chłopcu wszystkie trzy odpowiedzi.

Nie powiem Ci, jak one brzmią, bo najistotniejsze w zadawaniu pytań jest dochodzenie do odpowiedzi, a nie samo rozwiązanie. Inaczej byłaby to droga na skróty, a myślę, że Ty również docenisz chwilę refleksji i zastanowienia podczas lektury tej książki.

O czym właściwie jest ta książka?

To pytanie zadała mi Basia i musiałam się trochę natrudzić, aby wyjaśnić pięciolatce istotę bycia uważnym i empatycznym. Książka Mutha niesie ponadczasowy przekaz. Warto się zatrzymać, być obecnym tu i teraz. Zwłaszcza w czasie, gdy tak wiele dzieje się dookoła nas, gdy jesteśmy przytłaczani masą informacji i już dziś planujemy, co będzie jutro, za tydzień, za rok. Dobro i empatia są w każdym z nas, wystarczy bliżej się im przyjrzeć, zastanowić się i podjąć odpowiednie decyzje.

Myślę, że to nie będzie oczywista lektura dla pięciolatków, ale zdecydowanie jest to książka, którą warto mieć i wracać do niej z upływem lat. To doskonała książka na prezent nie tylko dla dziecka, ale również dla dorosłego. Może okazać się bodźcem do zmian, a przynajmniej do przyjrzenia się swojemu życiu i podejmowanym decyzjom.

Książka „Trzy pytania” została zilustrowana przez samego autora, pewnie dlatego obraz tak dobrze się tu łączy z tekstem. Ilustracje wydają się lekkie, ulotne i minimalistyczne, ale również zapadają w pamięć. Tekst jest krótki i skłania do rozważań i dialogu. To również gotowe do zapamiętania sentencje.

Zdaniem Basi

Skończyłyśmy czytać, zamknęłyśmy książkę, odpowiedziałam Basi na jej pytanie, o czym właściwie była ta historia. Popatrzyła na mnie i powiedziała „No fajnie. Ale ten żółw i panda to są z filmu Kung-Fu Panda, co nie?” 😀 Na pewno jeszcze nie raz wrócimy do tej książki 🙂

„Trzy Pytania” Jon J. Muth

Wydawnictwo: Tekturka, 2021

Ilość stron: 32

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *