4+,  Edukacyjne,  Z humorem

„Lis, Sąsiad i nasza planeta” Fibre Tigre, Floriane Ricard

Zdarzało mi się zabierać córkę na zakupy. Przeżycie zazwyczaj traumatyczne, głównie dla mnie. Basia jest książkowym przykładem podatnego na marketingowe sztuczki klienta w wieku do lat 5. Jeśli przed wyjściem do sklepu, nie przygotowałyśmy się do tego zadania prawie jak na wojnę, to na miejscu odbywała się co najmniej bitwa 😉 Czy Twoje dziecko też lgnie jak magnes do najbardziej plastikowych i kiczowatych zabawek w całym sklepie? Tak? To znasz ten ból. Aby go zminimalizować, zaczęłam Basi tłumaczyć, że plastik nie jest dobry dla naszej planety, a częste kupowanie nowych zabawek to w istocie jej zaśmiecanie. Na szczęście słuchała z zainteresowaniem, więc zaczęłam temat pogłębiać książkami o ekologii. Jedną z nich jest właśnie „Lis, sąsiad i nasza planeta”.

PS. Od jakiegoś czasu zakupy robimy głównie online 😉

Książka „Lis, sąsiad i nasza planeta” to trzy krótkie historyjki opowiedziane przez lisa o dość niecodziennym wyglądzie. Przypomina człowieka, tylko że z głową lisa 😉 Lis jest bardzo wrażliwy na dobro naszej planety, wszelkie decyzje podejmuje, kierując się ekologią i jak superbohater, ratuje niewinne zwierzęta przed skażoną chemikaliami rzeką. Przyjacielem Lisa jest Sąsiad, który do życia podchodzi bardziej beztrosko i lekkomyślnie. Dzięki Lisowi zmienia jednak swoje zachowanie i sposób postrzegania świata. Lis nie namawia Sąsiada na siłę, nie przekonuje go za wszelką cenę, po prostu daje dobry przykład.

Książka podzielona jest na trzy krótkie rozdziały, o recyklingu, o konsumpcjonizmie oraz o zanieczyszczaniu wód. Tekst jest prosty w przekazie, choć ma filozoficzne zacięcie. Skłania do dyskusji, do przyjrzenia się bliżej swoim nawykom i daje bodziec do zmian. Temat ekologii jest poważny, warto go poruszać już z kilkulatkami, aby budować pozytywne nawyki. Podany w zabawnej i lekkiej formie, będzie dla młodego odbiorcy bardziej przystępny i łatwiejszy do wyobrażenia. Po lekturze tej książki każde dziecko będzie chciało dołączyć do misji Lisa i razem z nim dbać o naszą planetę!

Zdaniem Basi

Tekst i przesłanie tej książki urzekają, jednak ilustracje są specyficzne i na pewno nie wpisują się w tradycyjną stylistykę. Są po prostu oryginalne. Basia stwierdziła, że „ten lis na pewno nie wygląda, jak lis. Najbardziej lubię kolor niebieski, a tu jest dużo niebieskiego, więc ogólnie mi się podoba” 😀

„Lis, Sąsiad i nasza planeta” Fibre Tigre, Floriane Ricard

Wydawnictwo: Format, 2020

Ilość stron: 109

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *