4+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  Z humorem

„O kruku, który chciał zostać papugą”

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się myśleć, że fajnie byłoby być kimś innym? Kimś ciekawszym, ładniejszym? A może Twoje dziecko chciałoby przynajmniej na chwilę pobyć kimś innym? Basia czasami mówi, że chciałaby być Polą z przedszkola, a gdy pytam dlaczego, odpowiada „bo Pola miała dzisiaj ładną sukienkę” 😉 O odrzuceniu czarnych myśli, o poczuciu szczęścia oraz lubieniu samego siebie, jest książka „O kruku, który chciał zostać papugą”. Często do niej wracamy, gdy którąś z nas łapią takie nieprzyjemne myśli. Jest wtedy bardzo pomocna.

Kruk Roch jest pięknym, dostojnym ptakiem, którego pióra mienią się w słońcu na zielono i niebiesko. Jest bardzo wrażliwy, pomocny i jak nikt, kocha kolory. Ma wielu przyjaciół, którzy lubią go takim, jaki jest. Sam Roch jednak siebie nie docenia i uważa, że szczęście zapewni mu jedynie posiadanie wielobarwnych piór.

Przyjaciele Rocha wpadają na pewien ciekawy pomysł, aby pomóc mu spełnić marzenie. W działania zaangażowane są wszystkie okoliczne zwierzaki, wiewiórki, lisy, dziki, nawet jelonek rogacz, duży chrząszcz 😉 Niestety, nawet wsparcie tak wielu bliskich przyjaciół nie jest w stanie zapewnić szczęścia Rochowi. Roch po prostu nigdy nie stanie się kolorową papugą.

To dopiero punkt wyjścia do całej historii o początkowo nieszczęśliwym kruku. Roch zdobędzie przyjaciółkę Lolę, uroczą papugę, której właściciele zamierzają sprzedać ją do cyrku. Krukowi udaje się ją uratować i od tej pory będą niemal nierozłączni. Aż do momentu, gdy przyjdzie zima i okaże się, że nawet ubranko z żubrzej wełny nie zapewni Loli ciepła. Papuga musi wrócić do Ekwadoru, tylko tam będzie w pełni szczęśliwa. Jednak zanim to się wydarzy, zdoła zmienić świat Rocha i uświadomić mu, że piękno tkwi w nim samym.

Wzmocnij w dziecku pewność siebie

„O kruku, który chciał zostać papugą” to mądra i pełna humoru książka o istotnych wartościach. O tym, że każdy jest wyjątkowy, o bezinteresownej pomocy, przyjaźni i odwadze. To bardzo ważny tytuł dla dzieci, którym zdarza się porównywać do innych i które potrzebują wzmocnić poczucie własnej wartości. Nie trudno popaść w przygnębienie, gdy media bombardują nas wyidealizowanymi, nierzeczywistymi obrazami, na których ludzie prowadzą nadzwyczaj szczęśliwe życie. Dlatego warto jak najwcześniej zacząć budować w dziecku poczucie własnej wartości i rozmawiać o tym, czym tak naprawdę jest szczęście. Książka Katarzyny Kozłowskiej to do tego idealna okazja.

Zdaniem Basi

Po lekturze tej książki Basia uzasadnia swoje wybory i zachowania stwierdzeniem „bo każdy jest inny”. Najczęściej, gdy nie chce iść spać. Mówi wtedy „każdy jest inny, jak kruk i papuga, ja nie chcę spać, ale ty śpij mamo, jak ci się chce”. I jak tu dalej dyskutować? 😉 „Są też ładne obrazki, zwłaszcza papugi!” 🙂

„O kruku, który chciał zostać papugą” Katarzyna Kozłowska

Ilustracje: Agnieszka Żelewska

Wydawnictwo: Bajka, 2020

Ilość stron: 64

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *