4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  9+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Włosy. Książka o tolerancji”

Tu kupisz książkę

Tak, to z pewnością książka o tolerancji. Czyli też o byciu sobą, o pięknie różnorodności, o normalności i swobodzie. „Włosy” to też przykład tego, jak wykorzystać wyklejkę, aby stała się niebanalnym uzupełnieniem środka. Bo wyklejki mają ogromne znaczenie, serio. Przynajmniej dla mnie, ale znam jeszcze ze trzy wyklejkowe świruski 😉

Włosy. Książka o tolerancji
Włosy. Książka o tolerancji

„Włosy” zatem dobrze się zaczynają już od pierwszej strony. Kolorowe, radosne i przeróżne buzie patrzą na mnie, a ja o każdej mogę powiedzieć coś wyjątkowego. I nie tylko to, jakie mają włosy. Wiem już, że ktoś nie znosi gum do żucia (zwłaszcza gdy przykleją się do włosów), ktoś uwielbia ogórki, a ktoś inny chodzi na zakupy w czwartki. Ze środka natomiast dowiaduję się o nich jeszcze więcej, co ciekawe, przez pryzmat tego, co mówią o swoich włosach.

A te przecież bywają niepokorne, uparte, zakręcone, czupurne i nieidące na kompromisy. Bywa też tak, że do akcji wkraczają gumki, spinki, grzebienie i opaski. Jednak szanujący się włos, dobrze wie, jak sprytnie wyrwać się spod piętna kolorowej frotki. To zupełnie tak, jak z ludźmi.

Włosy. Książka o tolerancji
Włosy. Książka o tolerancji

Kolor włosów nie jest ważny. Można ich nawet w ogóle nie mieć. A można je mieć na innych częściach ciała niż głowa. Nieistotny jest też kolor Twojej skóry, to, jakie nosisz ubrania i co lubisz jeść. „Kolor naszych włosów nie ma znaczenia – Razem budujemy statek i na niby jesteśmy marynarzami”. O to właśnie chodzi.

Włosy. Książka o tolerancji

Niewielki format, żywiołowe ilustracje (Agaty Królak, pamiętasz „Myśli Teo”?), dowcip i dużo kolorów. Do tego krótki tekst i proste słowa, które mogą jednak wywołać długie rozmowy. Świetna jest też nota końcowa o tolerancji. Mądra, niewymuszona i optymistyczna.

A na koniec zauważ, że o sile tej książki świadczy właśnie różnorodność jej bohaterów. To, że są w różnym wieku, mają inne upodobania, temperamenty i doświadczenia, jest dla niedorosłych czytelników szalenie interesujące. I niech tak pozostanie również, gdy staną się czytelnikami dorosłymi.

„Włosy. Książka o tolerancji”, Julia Talaga, Agata Królak

Wydawnictwo Natuli, 2022

Liczba stron: 48

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *