3+,  4+,  5+,  6+,  Picturebook

„Myśli Teo”

Minimalistyczne książki bywają moimi ulubionymi. A jeśli na dodatek są dla dzieci, to wiem, że przepadnę. Basia natomiast musi mieć odpowiedni moment na książki z lapidarnym tekstem i oszczędnymi ilustracjami. Cieszę się jednak, że również za takimi opowieściami podąża. A przy „Myślach Teo” obie miałyśmy głowy pełne myśli abstrakcyjnych, fantastycznych i kanciastych.

Myśli Teo
Myśli Teo

„Myśli Teo” to filozoficzna książka dla najmłodszych, którzy myśląc o deszczu, przechodzą do wyobrażeń o samych myślach („Czy jeśli Teo urośnie i będzie wielki tata, to myśli Teo też będą większe?”), aby zwieńczyć je rozmyślaniem o naleśnikach. Tak to przecież się dzieje. Jedna myśl goni drugą, za tą już bezwstydnie rozpycha się kolejna, często jeszcze bardziej niedorzeczna. Przeciskają się, ścigają, wybrzuszają i pęcznieją. A nagle, jak gdyby nigdy nic, znikają. Może się rozprysły, a może tylko na jakiś czas schowały. Pewnie jeszcze wrócą.

Teo rozmyśla o myślach. Jak myśli wyglądają? Gdzie mieszkają? Czy można myśleć o kilku rzeczach naraz? Czy z wiekiem w mózgu robi się więcej miejsca na myśli? A czy, gdy Teo był w brzuchu mamy, to myśli były tam razem z nim? Przyznaję, Teo jest dobry w myśleniu o myślach. A jak Ty byś odpowiedział/a na te pytania?

Myśli Teo
Myśli Teo

„Myśli Teo” to książka idealna do rodzinnego filozofowania

„Myśli Teo” zapraszają dzieci i rodziców do rozmów, rozważań, wspólnych wyobrażeń i szukania odpowiedzi. Często nie będą one jednoznaczne, ale właśnie o to chodzi. O wspólnie filozofowanie. Im wcześniej będziesz to robić ze swoim dzieckiem, im częściej, tym mocniej rozwinie się jego wyobraźnia, kreatywność i abstrakcyjne myślenie. A przecież o to chodzi, aby nie zgubić tej dziecięcej ciekawości, bo to coś cudownego!

Myśli Teo

A co jeszcze poza samą ideą urzeka mnie w „Myślach Teo”? Format książki, dużo wolnej przestrzeni na stronach, kreska Agaty Królak, kolory (zdecydowane i mocne, ale nienatarczywe), pokręcone włosy Teo (zupełnie jak jego myśli) i wspaniała dedykacja na samym początku – „Dla Jacka, którego myśli wyglądają zupełnie inaczej niż moje”. I z tym zdaniem już Cię zostawiam.

„Myśli Teo”, Agata Królak

Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2019

Liczba stron: 36

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *