4+,  5+,  6+,  7+,  Wierszyki

„Brzechwa. Wiersze dla dzieci”

Nic lepszego nie mogło spotkać wierszy Brzechwy, niż to, że wpadły w ręce trzech profesorów i jednej profesorki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Bo takiej oprawy graficznej klasyki jeszcze nie widziałam.

Brzechwa. Wiersze dla dzieci
Brzechwa. Wiersze dla dzieci

Na próżno więc w tym wydaniu szukać pastelowego robaczka, co wolał befsztyczek od jabłek. Sójka, która wybierała się za morze, nie będzie miała walizki pod pachą i oczu łagodnych jak łania. A pewna słaba żaba będzie wyglądać po prostu jak… żaba. Nie jak chorowita kobieta z żabią twarzą w sukience w grochy. Koniec z lichymi obrazkami, które tak świetnym wierszom dodawały smrodku infantylności. Koniec z wydawniczymi koszmarkami. Przed Tobą więc książka pełna wolności, zuchwała i frywolna. Nie uznaje kompromisów, bierzesz ją taką, jaka jest albo wcale. Nie będzie się fałszywie przymilać.

Brzechwa. Wiersze dla dzieci

28 wierszy, które sprowokowały artystów do zabawy grafiką, kolażem, komiksem, szkicem, malarstwem. Na jednej stronie wiersz „Grzyby” i kilka gatunków grzybów zobrazowanych z dokładnością zaprawionego mykologa. Za chwilę „Tydzień” i zastanawiasz się, czy to jeszcze książka, czy może połatany kalendarz z czyimiś zapiskami. Dalej „Sójka” i zabawa znaczeniami, kontekstami i popkulturą (cukrowy baranek, płyta winylowa czy puszka zupy pomidorowej Campbell’s). A potem „Żuraw i czapla” (mój ulubiony wiersz w tym zestawieniu) i postaci wyjęte z XIX wieku z nosami czapli, a może bociana? Groteska, pastisz i żart.

Brzechwa. Wiersze dla dzieci
Brzechwa. Wiersze dla dzieci

„Brzechwa. Wiersze dla dzieci” to dialog klasyki z wolną sztuką

Okazuje się, że w takiej oprawie wiersze Jana Brzechwy nabierają smaczku, charakteru i pazura. Są zaczepne, śmiałe i frywolne. Jakże inaczej się je czyta! Uwielbiam takie śmiałe i świeże interpretowanie klasyki (choć same wiersze Brzechwy są również abstrakcyjne). Od razu staje się bardziej współczesna.

Polecam Ci sięgać po takie niebanalne wydania, z których bije bystrość i swoboda. Pokaż je koniecznie dziecku, bo to właśnie różnorodność tak gładko kształtuje dobry gust i zmysł estetyczny. A „Brzechwa. Wiersze dla dzieci” to książka idealna na prezent! Nawet okładka to sugeruje 😉

„Brzechwa. Wiersze dla dzieci”

Opracowanie graficzne: Maciej Buszewicz, Lech Majewski, Piotr Młodożeniec, Grażka Lange

Wydawnictwo Wytwórnia, 2017

Liczba stron: 146

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *