3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  O emocjach

„Niewidziątka. Przewodnik po emocjach i nie tylko”

Z coraz większym zaciekawieniem obserwuję, jak różnorodnie można opowiadać w książkach dla dzieci o emocjach. I nie tylko o nich, bo również o tym wszystkim, czego nie można zobaczyć, posmakować czy dotknąć. W zasadzie nie jest to nawet próba opisania czy zdefiniowania konkretnych uczuć, a zaproszenie młodych czytelników do bliższego przyjrzenia się sobie i innym oraz temu, co nas otacza. To może być emocja, wrażenie, nastrój czy stan. To może być nawet chaos czy ciemna materia. A także echo, pozytywne wibracje lub puls wielkiego miasta. I właśnie na te wszystkie wielowymiarowe aspekty zwraca uwagę książka „Niewidziątka. Przewodnik po emocjach i nie tylko”.

Ta książka to zabawa, to pobudzanie wyobraźni, kreatywności i szukanie tego, czego na co dzień nie dostrzegamy. Bo gdy zamkniesz oczy na 10 sekund i wsłuchasz się w dobiegające odgłosy, to być może dostrzeżesz odgłosy za oknem, dźwięk szumiących drzew lub ujadanie psa. Zazwyczaj to wszystko zlewa się w jedną melodię Twojego dnia, ale jak rozłożysz ją na poszczególne nuty, to całość odbierzesz intensywniej i uważniej.

Tak samo możesz bawić się z tym, czego dotykasz, co smakujesz, wąchasz lub widzisz. Możesz też zajrzeć głębiej i odszukać swoje wewnętrzne moce, a możesz też rozejrzeć się szerzej i znaleźć to, co jest wielowymiarowe – matematykę, wdzięk czy nieskończoność.

Andy J. Pizza i Sophie Miller ukazują przed czytelnikiem świat różnorodny i wielopłaszczyznowy. Ten wewnętrzny, ale też ten, który nas otacza. I robią to w sposób zabawny, swobodny i dający poczucie luzu. „Niewidziątka” wymykają się zatem schematom – to niesztampowe pytania, radosna wyobraźnia i zwariowane ilustracje. Jestem przekonana, że młodzi czytelnicy będą wracać do tej książki wielokrotnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *