6+ / 7+ / 8+ / 9+ / Dla nastolatków / Edukacyjne

„Ziemia. Żywa planeta”

O zachwyt nad tą książką nie trudno. Jest bowiem przykładem wydawniczego dzieła sztuki, które bez względu na to, czy tematy paleontologiczne, geologiczne, archeologiczne są Ci bliskie, docenisz i będziesz podziwiać. „Ziemia. Żywa planeta”, bo o niej mowa, to książka, która zaopiekuje się nie tylko Twoim umysłem, ale także zadba o doznania estetyczne.

Aina Bestard razem z Barcelońskim Muzeum Nauk Przyrodniczych (to właśnie w tym muzeum ekspozycja „Planeta Życie” zainspirowała autorkę do stworzenia książki) odkrywa przed nami najdłużej znaną ludzkości historię, czyli historię Ziemi. I robi to w sposób iście wykwintny. Wykorzystuje w tym celu niecodzienny format książki (poziomy układ pozwala na czytelne rozrysowanie osi czasu), grafiki, które przypominają stare ryciny, pergaminowe strony, które ułatwiają zrozumienie pewnych procesów (a przede wszystkim uatrakcyjniają całość) i uchylane okienka dodatkowo rozbudzające ciekawość. Te wszystkie zabiegi, które w dużej mierze decydują o wyjątkowości tej pozycji, pozwalają w pełni wybrzmieć treści, która jest tu przecież podstawą.

„Ziemia. Żywa planeta” to najpiękniejsza książka o historii naszej planety.

„Ziemia. Żywa planeta” to opowieść, dzięki której zanurzymy się w dalekiej przeszłości naszej planety. Cofniemy się o 4,4 miliardów lat, aby lepiej zrozumieć ślady przeszłości. Autorka poprowadzi nas przez warstwy skalne i tajemnicze szkielety, wyjaśni powstanie Ziemi i Księżyca, a bez mikroskopu pokaże mikroskopijne życie. Poznamy pierwsze ekosystemy i nowe gatunki zasiedlające Ziemię, aby niebawem doświadczyć zlodowacenia. A potem dowiemy się o roślinach i zwierzętach, które opanują planetę. Przyjrzymy się życiu podwodnemu i momentowi, gdy wyjdzie ono na ląd. Przeniesiemy się do ery wielkich gadów, aby zaraz po ich wymarciu przyjrzeć się królestwu ssaków. Na koniec krótkie spojrzenie na pierwszych człowiekowatych.

To książka nietuzinkowa, która poprzez swoją kunsztowną formę oddaje hołd nauce. Wskazuje na potęgę natury, wyjątkowość Ziemi i kruchość ludzkiego życia. Aina Bestard sprowadza nas (nomen omen) na ziemię, po której miliony lat temu pełzały dickinsonie, pływały trylobity i biegały stegozaury.

Author

magdadzioba@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *