4+ / 5+ / 6+ / 7+ / 8+ / O emocjach / Serie

„Bibi i Bąbel na tropie Zmorka”. „Wakacje w górach”. „Nad wodą”.

Bibi i Bąbel wrócili! Oswoili już nocne strachy („Bibi i Bąbel na tropie Zmorka. Nocne strachy”), a wizyty u lekarza nie mają przed nimi tajemnic („Bibi i Bąbel na tropie Zmorka. U lekarza”), mogą więc teraz wyruszyć na wakacje pełne przygód. Ale czy wakacje to zawsze beztroski czas pozbawiony stresów? A co jeśli podczas górskiej wycieczki spotkają wiedźmę? A jeśli basen okaże się głębiną bez dna, za to ze strasznymi, morskimi potworami? Agata Komosa-Styczeń w dwóch najnowszych częściach „Bibi i Bąbla” bierze pod lupę wszelkie strachy związane z wakacyjnymi wyjazdami, dzięki czemu możemy się im poprzyglądać i lepiej je zrozumieć.

Będzie więc lęk przed wiedźmami i duchami z górskich legend. Będzie strach, gdy podczas górskiej wycieczki rozpada się deszcz, a wiatr będzie wył miedzy drzewami. Będą też obawy przed wejściem do wody w basenie, przed zanurzeniem głowy i nieznanymi wodnymi atrakcjami. Na szczęście Bibi i Bąbel mają mądrych rodziców, którzy wiedzą, że lęków nie warto unikać, a stawiać im czoła i je oswajać.

„Bibi i Bąbel na tropie Zmorka” to książki, z którymi łatwiej zrozumieć swoje lęki i stawić im czoła.

„Wakacje w górach” i „Nad wodą” to książki, z którymi dobrze się zapoznać nie tylko w sytuacji, gdy Twoje dziecko odczuwa lęk przed wodą albo górskimi wyprawami. Przecież lęk przed nieznanymi sytuacjami albo nagły strach wywołany nieoczekiwanym bodźcem może przydarzyć się w każdym momencie. Na basenie, nad jeziorem, w lesie albo podczas górskiej wspinaczki. A wakacje to przecież czas, gdy okazji do nowych doświadczeń nie brakuje.

„Bibi i Bąbel” to bardzo udana seria, która oprócz tego, że na tapet bierze temat lęków, to przy okazji przekazuje wiedzę na różne tematy (np. bezpieczeństwo w górach czy nad wodą, a nawet pochodzenie słowa „prysznic”). Ma niepowtarzalny urok, swobodę i humor. Bardzo lubię tych bohaterów, dialogi miedzy nimi i naturalność, którą się wyczuwa z tych historii. Całość dopełniają ilustracje Kasi Kołodziej. Są dynamiczne, żywe, dowcipne i świetnie obrazują to, co może skrywać dziecięca wyobraźnia. A na końcu każdej części na rodziców czekają wskazówki i dobre słowo od psycholożki Kai Buch, które będą przydatne we wspieraniu dzieci w trudnych emocjach.

Author

magdadzioba@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *