4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  Edukacyjne

„Pociągi”, „Traktory” – małe kompendium

Takich książek o pociągach i traktorach jeszcze nie widziałam! I o ile o pociągach kilka tytułów mogłabym już polecić, to o traktorach miałam do tej pory w głowie tylko jeden. Dlatego ogromnie się cieszę, że mój katalog książek dla miłośników i miłośniczek kolei oraz wszelakich ciągników właśnie poszerzył się o dwie fenomenalne pozycje. To „Pociągi. Małe kompendium” i „Traktory. Małe kompendium”. I dziś kilka słów o nich.

Obie książki zbierają najważniejsze i najciekawsze informacje o pociągach i traktorach, i nadają im, w mojej ocenie, wyjątkową oprawę. Te wydania bowiem nie krzyczą kolorami, a jednak przyciągają uwagę. Nie prezentują fotografii konkretnych pojazdów, a jednak odzwierciedlają ich rzeczywisty wygląd. Nie zasypują spektakularnymi i przypadkowymi ciekawostkami, a budują spójną całość, od której trudno się oderwać. Jak to możliwe?

Lucie Hášová Truhelková (tekst) i Martin Sodomka (ilustracje) postawili na minimalizm. Książki mają więc poręczny format, są estetyczne, a w środku znajduje się sporo białej przestrzeni, która pozwala jeszcze mocniej wybrzmieć absolutnie pięknym i szczegółowym ilustracjom. Rozkładówka prezentująca budowę traktora to majstersztyk, a ilustracja Big Boya, czyli jednej z największych lokomotyw parowych na świecie, sprawiła, że nagle poczułam się taka malutka. Wizualnie obie książki zachwyciły mnie totalnie, bo udowodniają, że nawet tematykę tak techniczną, jak pociągi i traktory, można ubrać w kadry, które niebywale pobudzają wyobraźnię.

A co z treścią? Ta podzielona jest na krótkie rozdziały, a jej bazą jest mieszanka historii, faktów i ciekawostek. Przystępna, inspirująca do dalszego zgłębiania i często zdumiewająca. Podoba mi się, że tekst nie jest sztywny, a swobodny i żywy.

Będzie więc o pierwszych lokomotywach, Orient Expressie, Kolei Transsyberyjskiej czy lokomotywie manewrowej. O budowie traktora, o siewniku, przetrząsaczu karuzelowym, kombajnie i koparkoładowarce. O historii, budowie, rekordach i podstawowych zadaniach.

Wybierz „Pociągi” i jedź na wakacje koleją albo „Traktory” i odwiedź pobliskie pola. A najlepiej zainwestuj w oba tytuły i miej radość z czytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *