4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  9+,  O emocjach

„Zwierzocharakterki”

Z charakterami bywa tak, że mogą zmieniać się w zależności od czasu, sytuacji, otoczenia. Raz możesz być rybiątkiem, które niewiele mówi, aby niedługo stać się ryczącym lwiątkiem. Podobnie ma pewnie Twoje dziecko. Być może w domu bywa gwałtownym byczątkiem z potężnymi rogami, a poza bezpieczną przystanią zmienia się w jeżątko, które tylko wydaje się groźne. A może zawsze jest jak misianka – miłe i łagodne. Bez względu na to, ile zwierzocharakterków w nim mieszka, warto je poznać i oswoić, aby wiedzieć, jak je uszczęśliwić.

„Zwierzocharakterki” to książka, która do tematu emocji i temperamentu podchodzi w sposób niesztampowy. Autor (Gabriele Clima) bowiem zdecydował się na porównanie ludzkich cech charakteru do kilkunastu zwierząt. Znajdziemy tu na przykład kociątko, „trochę dzikie, a trochę milutkie”. Zajęczynkę, „która ciagle podskakuje, biega i się wierci!”. Małpiatko, „które ciagle się do kogoś przykleja”. Jednak oprócz krótkich opisów autor zostawia też podpowiedzi na temat tego, jak sprawić, aby dany zwierzocharakterek był szczęśliwy.

A jakie zwierzątko mieszka w tobie?

Lekkiemu i zabawnemu tekstowi towarzyszą dynamiczne, ciepłe i pomysłowe ilustracje. Można się nad nimi dłużej zatrzymać i snuć opowieści, wyobrażać sobie dalsze kadry. Giacomo Agnello Modica zadbał bowiem o to, aby obrazami pobudzić fantazję czytelnika.

„Zwierzocharakterki” to książka, która inspiruje do rozmów, przyglądania się sobie i bliskim. Pokazuje, że dla każdego zwierzocharakterka znajdzie się miejsce, a dzięki temu, że jest ich tak dużo, i są tak różnorodne, to świat jest ciekawy. To doskonała podstawa do rozmów o samoakceptacji i o akceptowaniu innych. Podoba mi się, że każda osobowość jest w tej książce ważna i potrzebna. Żadna nie jest gorsza, czy mniej istotna.

„Czy wiecie, ile dzieci jest na świecie? Dużo! Ogromnie dużo! A każde inne…”

Myślę, że najlepiej czytać tę książkę wspólnie, bo mogą się wtedy zrodzić bardzo ciekawe rozmowy. Dzieci na pewno będą doszukiwać się w sobie i w bliskich bohaterów tej książki, a dorosłym może się w głowach co nieco rozjaśnić.

A jakie zwierzątko mieszka w Tobie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *