3+,  4+,  5+,  O ekologii

„Wycieczki Śmieciareczki”

Okazuje się, że tematyka wszelkich pojazdów jest w książkach dla dzieci bardzo pożądana. Nie dziwię się, bo przeróżne samochody osobowe, ciężarówki, pojazdy pracujące czy pociągi mogą być wdzięcznymi bohaterami codziennych przygód. Zawsze chętni do pomocy, pracowici i odważni. Z dorysowanymi uśmiechami i szeroko otwartymi oczami mogą nie tylko bawić, ale również uczyć. Tak też jest w przypadku radosnej śmieciarki z książek „Wycieczki Śmieciareczki”.

Wycieczki Śmieciareczki
Wycieczki Śmieciareczki

Tę sympatyczną bohaterkę poznasz w pierwszej części „Cześć, Śmieciareczko!”. Śmieciareczka zabierze Cię na wycieczkę po mieście i pokaże, na czym polega jej praca. Podpowie, jak prawidłowo sortować śmieci i wytłumaczy, co się z nimi dzieje, gdy już załaduje je na swój kontener.

Wycieczki Śmieciareczki
Wycieczki Śmieciareczki

W drugiej części natomiast Śmieciareczka zapozna Cię z pozostałymi pojazdami pracującymi. Będą tu Szambiarka, Cysterna, Polewaczka, Wóz Ogrodniczy. Będzie również pewna niesforna Ciężarówka, której plan wywiezienia odpadów do lasu uda się udaremnić.

Wycieczki Śmieciareczki

Obie książki czyta się przyjemnie i lekko. To zasługa rymowanego i rytmicznego tekstu oraz uczłowieczonych bohaterów, którzy od razu wzbudzają sympatię. Śledzenie ich przygód i zadań daje dzieciom duży frajdy, ponieważ w historie wplecione są również krótkie wątki z dynamiczną akcją. W pierwszej części jest to foliowa torebka porwana przez wiatr i wymykająca się Śmieciareczce, w drugiej – Ciężarówka, którą trzeba powstrzymać przed wyrzuceniem śmieci do lasu. Z obu historii bije optymizm i pozytywna energia. Nawet kłótnie i sprzeczki zostają tu zażegnane, a wszyscy mieszkańcy miasteczka doceniają siebie nawzajem.

„Wycieczki Śmieciareczki” to książki, które pomogą budować ekologiczne nawyki u najmłodszych i poszerzą wiedzę o różnorodnych pojazdach, które przecież tak często przykuwają dziecięcą uwagę podczas spacerów. Maluchy będą zadowolone 🙂

„Wycieczki Śmieciareczki. Cześć, Śmieciareczko!”, „Wycieczki Śmieciareczki. Spotkania i sprzeczki małej Śmieciareczki”, Marcin Przewoźniak

Ilustracje: Marta Anna Jollant

Wydawnictwo Wilga, 2023

Liczba stron: 32

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *