3+,  4+,  5+,  Edukacyjne

„Koła idą w ruch!”

Niby zwyczajna książka o pociągach. O ich rodzajach, przeznaczeniu i wyglądzie. A jednak jest w niej coś ujmującego. Coś, co sprawia, że ma się ochotę do niej wracać, ponownie oglądać i wyobrażać sobie podróżowanie, na przykład, Orient Expressem. Może to melodyjność, pojawiające się gdzieniegdzie rymy i onomatopeje uprzyjemniają czytanie (najlepiej na głos). Może to wyczuwalny entuzjazm i zachwyt nad pojazdami szynowymi tak bardzo przyciąga. A może pogodne, barwne i dynamiczne ilustracje stoją za tym, że ta książka przyciąga jak magnes (niczym magnetyczne szyny przyciągające lewitujące pociągi Maglev 😉 ). Jedno jest pewne, „Koła idą w ruch!” to must read dla wszystkich, którym choć raz zdarzyło się liczyć wagony przejeżdżającego pociągu.

Koła idą w ruch!
Koła idą w ruch!

„Koła idą w ruch! Moja pierwsza książka o pociągach” to atrakcyjny przegląd różnorodnych pociągów, parowozów i lokomotyw. Tych sprzed lat, powolnych i dostojnych, jak i tych przypominających bolidy wyścigowe, pędzących jak błyskawice. Poznasz sporo ciekawostek o pociągach, a nawet nauczysz się słów, które być może przydadzą się kiedyś w rozwiązywaniu krzyżówki (tender, brankard, gwizdawka) ;), a na pewno zrobią z Ciebie specjalistę lub specjalistkę od pociągów (poziom pierwszy, ale od czegoś trzeba zacząć).

Koła idą w ruch!
Koła idą w ruch!
Koła idą w ruch!

„Koła idą w ruch!” to nie lada gratka dla miłośników i miłośniczek wszelakich pociągów

Czytając tę książkę, nie mogłam oprzeć się bijącej z niej aurze radości, fascynacji i optymizmu. Myślę, że to dzięki przyjemnej treści (która nie przytłacza ilością), a także pogodnym ilustracjom. Jest na nich ruch, intensywne kolory, różnorodne tła. Na twarzach postaci widać uśmiechy, a oczy wypełnia zachwyt. Pociągi zawsze dokądś zmierzają, praktycznie nie ma tu statycznych ujęć. Wyjątkiem jest rozkładówka z różnymi rodzajami wagonów.

„Koła idą w ruch!” po prostu porywają i nie wiesz, czy za chwilę nie znajdziesz się w wagonie pociągu mknącego przez rozległą pustynię, czy może przy stoliku restauracyjnym w Orient Expressie. Wsiadaj więc śmiało, bo podroż z tą książką pełna będzie uśmiechów, ciekawości i zaskakujących atrakcji.

„Koła idą w ruch! Moja pierwsza książka o pociągach”, Stephanie Morgan

Ilustracje: Joe Bucco

Wydawnictwo Babaryba, 2023

Liczba stron: 46

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *