3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  Edukacyjne,  Z humorem

„Gratka dla małego niejadka”

Gdy sama marchewka mówi, że lubi kąpiele przed każdym występem (w sałatce jarzynowej, w rosole czy na surowo), to ja jej wierzę. Wierzę jej bardziej niż wszystkim mądrym mamom, tatom i ludziom w białych fartuchach powtarzającym – „Umyj warzywa, zanim je zjesz”. A gdy kilka stron dalej widzę tę marchewkę, jak leży zrelaksowana w talerzu zupy (niczym w saunie), to od razu mam ochotę taką zupę ugotować.

Gratka dla małego niejadka
Gratka dla małego niejadka

„Gratka dla małego niejadka” to nietypowa książka kucharska. Spoglądają z niej zaczepnie ogórki kręcące wąsa, cebula ocierająca łzy czy dorsz w meloniku. To przepisy z żartem, ale na poważnie można zrobić z nich zupę waniliową, naleśniki ze smacznym śpiochem lub sałatkę ze świderkami. A gdy zielone muffinki będą rumienić się w piekarniku, Ty nie będziesz się nudzić. W książce znajdziesz dodatkowe zajęcia. Zaprojektujesz kanapkę na śniadanie, poszukasz różnic między dwoma talerzami zupy jarzynowej i pokolorujesz pierniczki.

Gratka dla małego niejadka
Gratka dla małego niejadka
Gratka dla małego niejadka

W „Gratce dla małego niejadka” znajdziesz przepisy proste, ale też te trudniejsze. Będą inspiracje zdrowych dań, ale również tych z cukrem. Dowiesz się co nieco o witaminach i poznasz innych smakoszy warzyw i owoców, np. stonkę i gąsienicę. Ta książka daje dużo frajdy, a przede wszystkim odczarowuje jedzenie, które dla niektórych dzieci bywa zwyczajnie nudne i nieprzyjemne.

Chrupiące gofry
Kompot

I ostatnia kwestia, ale nie mniej ważna. „Gratka dla małego niejadka” to przede wszystkim uczta dla oczu! Zresztą nie ma co się dziwić, ilustracje stworzyła Emilia Dziubak.

*Książka znalazła się  wśród 100. najpiękniejszych książek świata w 4 edycji Konkursu CJ Picture Book Awards w Korei Południowej

Stonka ziemniaczana
Labirynt z kapusty

„Gratka dla małego niejadka”, Emilia Dziubak

Wydawnictwo Albus, 2011

Liczba stron: 96

Wiek: 3+

Inne książki na temat jedzenia: „Przekroje. Owoce i warzywa”

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *