Dla nastolatków,  O emocjach,  Opowiadania

„Bajki nasenne”

Wyobraź sobie, że czytasz krótką bajkę o rybie. Widzisz kolorowe ławice, podwodny raj. Nastrój całkiem przyjemny, choć podskórnie czujesz, że będzie jakiś morał, przecież jedna z ryb nie pasuje do towarzystwa. W myślach przewidujesz, że na pewno znajdzie przyjaciół, wszyscy ją polubią i nie będzie już odstawać od reszty. Zostało 5 zdań do końca opowiadania, a Ty nadal nie wiesz, jaki będzie finał. I właśnie wtedy czujesz, jakbyś dostał pięścią między oczy. To niemożliwe, tak nie kończą się bajki! A jednak.

Bajki nasenne

Powiem Ci, jak kończą się bajki w „Bajkach nasennych”. Po pierwsze, mogą być brutalnie prawdziwe, bez cienia nadziei, czasem okrutne. Po drugie, w ogóle mogą nie mieć zakończenia, jakby były urwane w połowie. Jednak to tylko wrażenie. Po trzecie, mogą mieć optymistyczny akcent. Ale tych jest tu najmniej. Bo „Bajki nasenne”, pozornie o zwierzętach, są o ludziach. O naszych słabościach, pragnieniach i skazach. I tak jak te bajki, tak nasze doświadczenia bywają przerażające, czasem bez znaczenia, bez logiki, bez happy endu.

Bajki nasenne

Czytając te opowiadania, poczujesz niesprawiedliwość, rozczarowanie, żal. Być może nie wszystko będzie od razu zrozumiałe. Będą też krótkie momenty zwyczajności, lekkości, jakby szczęścia. Częściej jednak pokręcisz głową z niedowierzaniem, możliwe, że odłożysz tę książkę na jakiś czas. Bo uwiera, drapie i swędzi.

Bajki nasenne

Te bajki mają z klasycznych bajek nieśpieszną narrację, trochę magii i żartu, czasem przypominają improwizację. Otulają specyficznym nastrojem i przenoszą w nierealny świat (a może jednak bardziej prawdziwy niż się wydaje?) A czy są nasenne? Po bajce „O szympansie” raczej trudno liczyć na spokojny sen 😉 Czy są dla dzieci? Raczej dla nastolatków. A zdecydowanie dla dorosłych. Jedno jest pewne, wywracają dotychczasowe wyobrażenia o bajkach, i dlatego tak bardzo magnetyzują.

Bajki nasenne

„Bajki nasenne” to książka cegiełka na rzecz WOŚP

„Bajki nasenne” napisał duet lekarzy, ojciec i córka, Marek i Marta Niwaldowie. Do każdego z ich opowiadań powstały zachwycające ilustracje. Ich autorami są najznamienitsi polscy ilustratorzy. Stworzyli obrazy magiczne i głębokie. Choć każda z ilustracji jest inna, to razem tworzą spójną całość, która porywa i fascynuje.

Całkowity dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Bajki nasenne
O dziku

„Bajki nasenne” Marek Niwald, Marta Niwald

Wydawnictwo Tu się czyta, 2021

Liczba stron: 68

Wiek: 12+

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *