9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne,  Komiks,  O emocjach

„O, choroba”

Komiks o chorobie nowotworowej dzieci, niezła przygodówka, wątki miłosne, spora dawka humoru, a jeszcze większa chemii. Oto „O, choroba”, książka zaskakująco normalna, rzeczowa, dowcipna, a przy tym przerażająca. Jednak nie pozwoli bać się zbyt długo, za chwilę postawi do pionu, a potem doda otuchy.

O, choroba
O, choroba

Nie ma tu niedopowiedzeń, nikt nie pomija niewygodnych momentów. Autorzy mówią, jak jest. Bez ubarwień, bez straszenia, ale też bez lukrowania. Za to mocno osadzają historię Adeli w dzisiejszej rzeczywistości nastolatków (a także w bezkompromisowym świecie bakterii, wirusów i innych mikrobów). Znajdzie się tu miejsce na bunt, poczucie niesprawiedliwości, niezrozumienie, ale również na prawdziwą przyjaźń, miłość i walkę o zdrowie (nawet dosłownie! Sceny walczących przeciwciał robią wrażenie).

O, choroba
O, choroba

Nie ma szans, że „O, choroba” nie chwyci za gardło – ja musiałam iść po chusteczki. Nie wierzę, że przynajmniej się przy niej nie uśmiechniesz – ja się po prostu śmiałam. A na pewno pokaże, czym ten rak w ogóle jest, jak powstaje, jak przebiega choroba, czy można się jej pozbyć, jak wygląda codzienność w szpitalu (i codzienność wewnątrz chorego organizmu).

Chylę czoła przed autorami za ujęcie tak niewdzięcznego tematu w komiks, który nie tylko pogłaszcze po głowie, ale będzie też konkretny i solidny. Dodatkowo czyta się go jak dobrą przygodówkę z mocno nakreślonymi, pełnymi emocji postaciami.

Na koniec najważniejsze – „O, choroba” to książka-cegiełka, z której dochód zostanie przekazany na rzecz Fundacji Iskierka, wspierającej dzieci z chorobami nowotworowymi. Jeśli chcesz zrobić dziś coś dobrego, to po prostu kup tę książkę!

O, choroba

„O, choroba” Boguś Janiszewski

Ilustracje: Max Skorwider

Wydawnictwo Agora dla dzieci , 2021

Liczba stron: 160

Wiek: 9+

Inne polecane książki wydawnictwa Agora dla dzieci: „Kocia szajka o ucho różowego jelenia”, „Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi” , „Tarmosia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *