8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne

„Poznaj z bliska dinozaury”

Jeśli szukasz książki dla dziecka o dinozaurach, to bardzo Ci współczuję. Ale nie ze względu na to, że takich książek w polskich księgarniach nie ma. Wręcz przeciwnie, jest ich całkiem sporo. A żeby było zabawniej, to wiele z nich jest naprawdę świetnych. Masz w czym wybierać. A dziś do półki dinozaurowych znakomitości dorzucam jeszcze jedną. Poznaj ją z bliska, bo dosłownie każda strona tej książki robi niebywałe wrażenie.

Poznaj z bliska dinozaury
Poznaj z bliska dinozaury

„Poznaj z bliska dinozaury” to przystępny, intrygujący i przede wszystkim rzetelny tekst. Autorowi i autorkom (to aż 3 osoby) można zaufać, bo to ludzie, którzy z nauką (peleontologią i naukami przyrodniczymi) mają do czynienia na co dzień. Diego Mattarelli brał nawet udział w wydobyciu spinozaura! A razem z Emanuelą Pagliari i Christiną Banfi aktywnie upowszechniają wiedzę w placówkach edukacyjnych, organizują warsztaty, wystawy i kursy. Dla dinozaurowego laika (czyt. dla mnie) to ważne, aby autorzy byli wiarygodni. Inaczej skąd mam wiedzieć, czy ichtiowenator, którego podziwiam na ilustracji, nie jest tak naprawdę barynonyksem?

Poznaj z bliska dinozaury
Poznaj z bliska dinozaury

I nieprzypadkowo zahaczam o ilustracje. Bo gdy zobaczyłam je pierwszy raz, to opadła mi szczęka. Grafika jest tak precyzyjna, dynamiczna, dająca efekt trójwymiarowości, że staje się niezaprzeczalnym atutem tej książki. Zadziałała na mnie do tego stopnia, że patrząc przez okno, wyobrażałam sobie głowę diplodoka, wystającą ponad barierkami mojego tarasu (III piętro).

Poznaj z bliska dinozaury

„Poznaj z bliska dinozaury” to majstersztyk!

Całość to majstersztyk. Bardzo dobre wprowadzenie, które rzuca nieco światła na historię życia dinozaurów na Ziemi i umiejscawia je na osi czasu. Jest też czytelny podział na dinozaury mięsożerne, roślinożerne, pterozaury i gady morskie. A na koniec kilka stron o wymieraniu. Autor i autorki zamieścili też spis najważniejszych parków i muzeów poświęconych dinozaurom w Polsce i na świecie. Jest co zwiedzać 🙂 Ach, jest również słowniczek. I całe szczęście, bo nie miałam pojęcia, czym jest pycnofibers. A już wiem!

„Poznaj z bliska dinozaury” to przepiękny album dla młodych miłośników tych prehistorycznych gadów, ale też dla ich rodziców, którzy, może się okazać, są mniej biegli w tej dziedzinie niż ich dzieci.

„Poznaj z bliska dinozaury”, Diego Mattarelli Emanuela Pagliari Cristina Banfi

Wydawnictwo Słowne Młode, 2022

Liczba stron: 240

Wiek: 8+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *