2+,  3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  9+

„Rysogra” i „Memo Labirynty”

Dziś wpis nieszablonowy, bo o grach. Ale te też są nieszablonowe, więc wszystko jakby gra (choć „Rysogra” szablony ma). Trochę mi się ten wstęp poplątał, zamotał, ale też zrymował. I fajnie. Może to „Rysogra” i „Memo Labirynty” wyzwoliły we mnie tę kreatywność? 🙂

Rysogra
Rysogra

„Rysogra” z pewnością w tym pomaga. To jedna z najbardziej twórczych, szalonych i wesołych gier, w jakie miałyśmy z Basią okazję grać. Choć nie wiem, czy słowo „grać” najlepiej oddaje charakter „Rysogry”. Bo głównie chodzi tu o niekonwencjonalne malowanie, wyjście poza ramy i danie upustu fantazji. 66 kart (które sugerują co i jak namalować), 6 szablonów (jeśli potrzebne jest wsparcie) i 1 kostka (aby nadać grze dynamiki) – tyle wystarczy, aby stworzyć dzieło sztuki. Wyobraź sobie, że losujesz po kolei takie karty: „rodzinka kropek” – „esy-floresy” – „bez odrywania ręki”. Niezły picasso z tego wyjdzie 🙂 A „malutki” „kręciołek” – „drżącą ręką”? No czad, co nie?

Rysogra
Rysogra

Takich twórczych i nieszablonowych gier potrzebuje każde dziecko

To cudowna gra dla dzieci, które gdy przegrywają, rzucają planszą, a potem znajdujesz pionki w doniczkach z kwiatkami 😉 Tu nie ma rywalizacji, nie ma wyścigu, nie ma wygranych i przegranych. Jest za to kreatywnie, wesoło i inspirująco. A przy okazji to ciekawy sposób na naukę kolorów, kształtów i liczenia.

Memo Labirynty
Memo Labirynty

„Memo-Labirynty” to chyba najbardziej abstrakcyjne memo, jakie do tej pory widziałam. Baśka ograła mnie bez litości, a ja nie nadążałam za tymi esami-floresami. Świetna gra na ćwiczenie pamięci, spostrzegawczości i koncentracji. Skończyłyśmy memo, odwróciłyśmy karty na drugą stronę i proszę bardzo, mamy kolejną grę! Labirynty! Tym razem możesz zbudować drogi, tunele, labirynty. Dla autek, ludzików i innych figurek. A im bardziej droga zakręcona, tym większa frajda. Możesz śledzić ją palcem, szukać kropek, zamknąć oczy i podążać według wskazówek drugiej osoby. To gra, w której Ty ustalasz zasady, dlatego pamiętaj, miej otwartą głowę 🙂

Na koniec pytanie, czy grafika tych gier coś Ci przypomina? A znasz bestsellerową książkę Hervé Tulleta „Naciśnij mnie”? Tak, to ten sam autor. Jednak tym razem stworzył nie książkę, a niesztampowe, przebojowe gry.

Memo Labirynty
Memo Labirynty

„Rysogra”, „Memo Labirynty”, Hervé Tullet

Wydawnictwo Babaryba, 2022

Wiek: 2+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *