3+,  4+,  5+

„Jak pszczółka mała miodek nam dała”

Mówiłam już, jak bardzo cenię wierszowane opowiastki dla najmłodszych? Dobry rym i łatwy do wychwycenia rytm potrafią sprawić, że historia będzie maglowana tak długo, aż będzie można recytować ją z pamięci. Właśnie tak jest z książką Marcina Brykczyńskiego „Jak pszczółka mała miodek nam dała”.

Jak pszczółka mała miodek nam dała
Jak pszczółka mała miodek nam dała

Opowieść o pszczółce Misi łatwo wpada w ucho nie tylko dzięki zgrabnie dobranym rymom i akcentom. Ma w sobie również pewien wdzięk, który docenią najmłodsi czytelnicy i najmłodsze czytelniczki. Jest tu więc pracowita i sympatyczna pszczółka. To kadry z jej życia będziesz podglądać. Zobaczysz, jak smuci się, patrząc na dymiące kominy fabryk, ale też dostrzeżesz dzielność, gdy przyjdzie jej bronić ula i królowej. Będziesz podziwiać jej odwagę i siłę oraz kibicować, gdy na jej drodze pojawi się głodna modliszka. A razem z księżycem czule otulisz Misię do snu.

Jak pszczółka mała miodek nam dała
Jak pszczółka mała miodek nam dała
Jak pszczółka mała miodek nam dała

„Jak pszczółka mała miodek nam dała” to prosta historyjka, która z urokiem zapoznaje dzieci ze światem pszczół. Robi to w sposób łagodny, radosny i kolorowy. Misia ma więc na nosie wielkie okulary, które jedynie stwarzają pozory niezdarności małej pszczółki. W rzeczywistości kryje się za nimi bystre i uważne spojrzenie. Gdy tańczy, to zakłada hawajską spódniczkę, ale gdy ma się bronić przed drapieżnikiem, to czarnym pasem przewiązuje kimono. Lubi wygrzać się w promieniach słońca, ale tylko po to, by za chwilę znów ruszyć po kwiatowy nektar.

A co najbardziej spodobało mi się w tej książce? To, że pozostawia po sobie uczucie wdzięczności do tych pasiatych owadów. I robi to w przesłodki i wdzięczny sposób.

„Jak pszczółka mała miodek nam dała”, Marcin Brykczyński

Ilustracje: Ola Makowska

Wydawnictwo Jedność dla dzieci, 2023

Liczba stron: 56

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *