3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Co to jest szkoła?”

To książka stworzona do zachwytów, do ochów i achów nad harmonijnym tekstem i wybornymi ilustracjami. To marzenia, inspiracje, życiowe prawdy i mądre spostrzeżenia. A pierwsze zdanie – „Szkoła to budynek, w którym są ściany, ławki i krzesła” jest jednym z niewielu przyziemnych w tej misternej opowieści. „Co to jest szkoła?” pokaże Ci szkołę idylliczną, taką, której każdy rodzic chce dla swojego dziecka.

Co to jest szkoła?
Co to jest szkoła?

„Co to jest szkoła?” pokazuje szkołę, o której każdy marzy

Można odnieść wrażenie, że Luca Tortolini o szkole pisze z emfazą. Ale czy na pewno? Jesteśmy przyzwyczajeni do kojarzenia szkoły z przykrym obowiązkiem, czasem nudą, bywa, że ze strachem lub rywalizacją. A jak pięknie byłoby, gdyby na myśl o szkole przychodziły do głowy obrazy związane z szacunkiem, różnorodnością, wspieraniem i odkrywaniem. I właśnie „Co to jest szkoła?” inspiruje do zmian, do spojrzenia szerzej, dalej. Choć forma jest baśniowa, to nikt nie powiedział, że jej elementów nie można wpleść w rzeczywistość 🙂

Co to jest szkoła?
Co to jest szkoła?

Luca Tortolini razem z Marco Somą naszkicowali szkołę, która daje swobodę, która składa się z otwartych głów (uczniów i nauczycieli) i z różnorodności. W sposób naturalny staje się częścią człowieka i pozostaje nią już na zawsze. To przyjaźnie, dzielenie się obawami, przyzwolenie na popełnianie błędów. Ta szkoła kipi od pomysłów, ale jej ściany nikogo nie ograniczają. Tu dzieci wzrastają jak drzewa, każde inaczej, każde w swoim tempie. Są blisko natury i ziemi, a czasem siedzą wysoko w koronach drzew i przeżywają swoje smutki, złości i lęki.

Co to jest szkoła?

„Co to jest szkoła?” nie ma fabuły, nie ma głównego bohatera (chyba że szkołę za takiego uznamy), ani dialogów. Jest za to zbiór sentencji, mądrych obserwacji i spostrzeżeń. Są rozważania i przestrzeń do snucia własnych refleksji. Na koniec pada także istotne pytanie „Bo mamy tylko jeden świat. Czy chcemy się o niego zatroszczyć?”.

Trudno byłoby mi tę książkę zignorować, bo jej tekst mocno rezonuje z moimi oczekiwaniami wobec szkoły. Bo uświadamia, jak często system zawodzi, a przecież tak ważny etap jakim jest okres szkolny, pozostawia po sobie ślad na całe życie. I te ilustracje, miodzio po prostu!

„Co to jest szkoła?”, Luca Tortolini, Marco Soma

Wydawnictwo TAKO, 2022

Liczba stron: 28

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *