3+,  4+,  5+,  O emocjach,  Picturebook

„Chrupek”

Jestem pewna, że gdyby Chrupek istniał naprawdę, to rozkochałby w sobie każde dziecko. Dorosłych pewnie też, bo trudno oprzeć się urokowi tego białego kundelka z łatką na oku. Zwłaszcza że swoim zachowaniem przypomina niejednego przedszkolaka.

Chrupek i czerwona kurteczka
Chrupek i czerwona kurteczka

Który rodzic choć raz nie walczył z dzieckiem o założenie kurtki/butów/czapki (do wyboru)? A może częściej przytrafia Ci się rola rozjemcy, mediatora lub negocjatora, gdy rodzeństwo gra sobie na nerwach? Pewnie masz teraz w głowie jeden z takich momentów. Wyrzuć go, puść tę myśl i wróć do Chrupka.

Wyobraź sobie, że nawet mały biały piesek może mieć problem z paradowaniem po podwórku w kurteczce. A jeśli już zostanie mu założona, to zrobi wszystko, aby się jej pozbyć. Jednak, gdy Chrupek zostanie ochlapany wodą z kałuży i będzie mokry, zmarznięty i zły, to ochota na zabawę z koleżanką zniknie tak szybko, jak psia karma z miski. Może jednak kurteczka wcale nie jest taka zła?

Chrupek i czerwona kurteczka
Chrupek i czerwona kurteczka

Książki o Chrupku w wesoły i swobodny sposób pomagają dzieciom oswajać codzienne sytuacje.

Natomiast, gdy małe kotki wchodzą Chrupkowi na grzbiet, drapią go i ganiają, to psu też nie jest do śmiechu. A najgorzej, gdy próbują zabrać Chrupkowi jego ukochany kocyk. Wchodzą pod niego, śpią na nim, a nawet robią na kocyk kupę. Chrupkowi nie pozostaje nic innego, jak odebrać ulubiony pledzik siłą. Ups, a co jeśli się porwie?

Chrupek i małe kotki
Chrupek i małe kotki

Zostawię teraz na chwilę pociesznego bohatera i napiszę Ci, jak ciekawie jest ta książka stworzona. Nie ma w niej za dużo tekstu, bo to pictuebook. Jest za to dużo dynamiki, żartu i powtórzeń. Zdania są krótkie, a często pojawiają się nawet pojedyncze słowa. A to wszystko wpływa na to, że tekst jest niebywale przystępny dla najmłodszych dzieci. Dodatkowo więc ćwiczy ich pamięć, skupienie i poszerza słownictwo.

Książki o Chrupku w lekki i swobodny sposób wspierają dzieci w codziennych zmaganiach i oswajają emocje. Podpowiadają rozwiązania i pokazują codzienne sytuacje z innej perspektywy. A ufne oczy spoglądające z okładki zwiastują, że ten czworonożny bohater owinie sobie czytelników i czytelniczki wokół łapki.

Nie zwlekaj więc i zaproś do swojego domu tego figlarnego psiaka!

Chrupek i małe kotki
Chrupek i małe kotki

„Chrupek i czerwona kurteczka”, „Chrupek i małe kotki”, David Melling

Wydawnictwo Wilga, 2023

Liczba stron: 28

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *