3+,  4+,  5+,  6+,  O emocjach

„Pierwsze słowa o emocjach”

Wrzesień to miesiąc pełen emocji. Ekscytacji, zainteresowania, motywacji, ale też niepokoju, stresu czy nieśmiałości. Zakładam, że umiesz rozpoznać te emocje u siebie, pewnie też wiesz, jak sobie z nimi poradzić. A Twoje dziecko? Czy wie, co zrobić, gdy ma ochotę uciec ze szkolnej sali i mocno się do Ciebie przytulić? Czy rozumie, dlaczego czasem boli je brzuch na myśl o nowej przygodzie? A czy wie, jak sobie poradzić, gdy najmocniej na świecie nie może doczekać się rozpakowania prezentów spod choinki? Jeśli nie, to książka „Pierwsze słowa o emocjach” wesprze Was w rozmowach o uczuciach, podpowie sposoby na ich oswojenie, a także pokaże, jak być uważnym na sygnały, jakie wysyła nam ciało i umysł.

Trzymam tę książkę na widoku, nie chowam jej głęboko na półce, bo wiem, że może być potrzebna w każdej chwili. Na przykład wtedy, gdy Basia, sfrustrowana nieudanym rysunkiem, rzuci kredkami o podłogę. Albo wtedy, gdy dopadnie ją niepewność przed pójściem na pierwsze zajęcia z angielskiego. A może wtedy, gdy podekscytowanej minionym dniem, trudno będzie jej zasnąć.

„Pierwsze słowa o emocjach” to nie tylko teoria na temat uczuć, ale przede wszystkim praktyka, bo znajdziesz w niej ćwiczenia, które pomagają oswajać emocje.

„Pierwsze słowa o emocjach” to pewnego rodzaju encyklopedia uczuć. 30 emocji jest w niej nazwanych, pokrótce opisanych i zilustrowanych. Przede wszystkim jednak są tu ćwiczenia, które ukoją niespokojny umysł, rozluźnią mięśnie, pomogą być tu i teraz. Piszę „przede wszystkim”, bo to właśnie dzięki tym ćwiczeniom książka zyskuje wymiar praktyczny. Jest do nich tylko potrzebny rodzic lub opiekun, który te krótkie instrukcje dodatkowo objaśni, a może zaprezentuje na sobie. Ta książka wymaga wspólnego czytania, bliskości, akceptacji i otwartości.

We wstępie autorka pisze, że ta książka pomoże „(…) zachować spokój w niepewnym świecie”. A to szalenie ważne, aby wyposażyć dzieci w wiedzę, narzędzia i sposoby, które pozwolą im odnaleźć się w ciągle zmieniającej się rzeczywistości.

Życzę wszystkim młodym czytelnikom spokojnych głów i otwartych serc. A ich rodzicom i opiekunom (i sobie przy okazji też) mądrych czytelniczych wyborów, bycia obecnym i uważnym na dziecięce emocje.

„Pierwsze słowa o emocjach”, Emily Sharratt, Monika Forsberg

Wydawnictwo Świetlik, 2023

Liczba stron: 64

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *