3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Kochamy naszą Panią”

„Kochamy naszą Panią” rozbraja urokiem i ujmują prostotą. Ot zwyczajna historia o uczniach i uczennicach pewnej klasy i ich nauczycielce, Pani Gazeli. Kilka ujęć ze szkolnej sali, przedstawienie, w którym biorą udział uczniowie, wspólne czytanie bajek. Któregoś dnia jednak Pani Gazela zachoruje i nie pojawi się w szkole. Dzieci wpadną więc na pewien pomysł i zrobią nauczycielce niespodziankę. Co zatem jest tak magicznego w tej krótkiej opowieści?

Gdy przyjrzysz się ilustracji, na której dzieci siedzą przy stole z Panią Gazelą, to dostrzeżesz tam wolność i swobodę. Skunks rysuje, Wiewiórka czyta książkę, leżąc na dywanie, a Żaba wygląda na obrażoną. Każdy z uczniów ma prawo do własnych emocji.

Kilka stron później trafisz na fragment, w którym nauczycielka czyta dzieciom książkę. Na ich buziach rysuje się zaufanie, spokój i zaciekawienie. Każdy słucha uważnie nie dlatego, że musi, a dlatego, że chce.

Już pod sam koniec opowieści, czeka na Ciebie rozczulająca rozkładówka. Zobaczysz na niej dzieci, które wdrapują się przez okno do pokoju Pani Gazeli, aby przeczytać jej książkę. Po to, aby lepiej jej się spało. Lis pomaga wspiąć się Żabie, a Kaczka biegnie do drzwi razem z Nieźdwiadkiem, który porusza się na wózku. W środku pokoju widać wzruszoną i przejętą Panią Gazelę, która „uśmiecha się do uczniów, by dodać im odwagi”.

„Kochamy naszą Panią” to historia, która wzrusza i otula ciepłem.

W tej książce są po prostu emocje. Jest dużo radości, wsparcia, empatii i zaciekawienia. Jest uważna nauczycielka, która dodaje dzieciom otuchy i ich po prostu rozumie. I są w końcu uczniowie i uczennice, których naturalnym odruchem jest zrobienie czegoś miłego dla swojej pani, gdy ta akurat choruje.

„Kochamy naszą Panią” to picturebook, w którym tekst i obraz harmonijnie współgrają i tworzą subtelną i delikatną całość. To książka łagodna, ciepła i prosta, w której wszystko się zgadza. I to jest właśnie jej magia.

Życzę wszystkim, którzy rozpoczynają w tym roku przygodę ze szkołą lub przedszkolem, aby na swojej drodze spotkali nauczycieli i nauczycielki takich, jak Pani Gazela. Zaangażowanych, uważnych i wrażliwych na dzieci.

„Kochamy naszą Panią”, Luis Amavisca, Mar Ferrero

Wydawnictwo TAKO, 2023

Liczba stron: 36

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *