3+,  4+,  5+,  6+,  O emocjach,  Serie

„Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta”

Przed Tobą książka, która spełnia kilka funkcji. Po pierwsze wprowadza malucha w świąteczny nastrój, bo całość dotyczy oczekiwania na święta. Po drugie podpowie, jak radzić sobie z uczuciem zniecierpliwienia (czekanie to przecież męczarnia, a na święta to już w ogóle!) i zdradzi, jak można przyspieszyć czas. A po trzecie zachęca do czytania i słuchania, bo to książka aktywizująca (czytelnik wczuwa się w postać Frani i zgaduje, co bohaterka zrobiła w danej sytuacji). I jeszcze jedno, „Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta” to książka, którą po prostu czyta się dla przyjemności. A dawanie radości z czytania to najważniejsza funkcja każdej dobrej książki.

Co zrobi Frania?
Co zrobi Frania?

Frania nie da sobie w kaszę dmuchać. Skoro już dostała kalendarz adwentowy z czekoladkami, to po co wydzielać sobie po jednej czekoladce dziennie? Przecież można zjeść kilka na raz. A jeśli chce napisać list do Mikołaja, ale jeszcze nie zna wszystkich liter, to przecież może podyktować tekst starszemu bratu. A jak nakryć stół do wigilijnej kolacji, gdy się nie ma o tym pojęcia? Wystarczy obejrzeć filmik, na którym pani pokazuje, jak fikuśnie składać serwetki. Frania na wszystko znajdzie sposób. A może te pomysły, choć na trochę pomogą jej też zapomnieć o tym, jak nudne jest czekanie?

Co zrobi Frania?

„Co zrobi Frania?” to mądra i przemyślana seria dla młodszych dzieci

To bardzo mądra i dobrze przemyślana książka. Podoba mi się klarowna konstrukcja z rozpoczęciem (Frania mówi kilka słów o sobie), rozwinięciem (historie Frani, w których czytelnik widzi, jak bohaterka zachowuje się w różnych sytuacjach) i zakończeniem. I na zakończeniu zatrzymam się na chwilę, bo to mocny element tej książki. To właśnie tu czytelnik dowie się więcej o cierpliwości i zniecierpliwieniu. Pozna też kilka sprytnych wskazówek na umilenie sobie oczekiwania, ale też dowie się, że niektórych spraw po prostu nie da się przyspieszyć. I że najtrudniejszy rodzaj cierpliwości, to cierpliwość do samego siebie.

Co zrobi Frania?
Co zrobi Frania?

Jestem przekonana, że maluchy pokochają Franię, bo to właśnie ich językiem mówi bohaterka. Dziecięca perspektywa jest tu bardzo wyraźna, a całość swobodna, luźna i dowcipna. Czuć też szacunek do czytelnika, do jego emocji, wrażeń i możliwości.

Wspaniała propozycja książkowa na świąteczny czas!

„Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta”, Barbara Supeł, Agata Dobkowska

Wydawnictwo Słowne Młode, 2022

Liczba stron: 48

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *