Na luzie o czytaniu

Nie czytasz książek swojemu dziecku? Oto 8 powodów, dla których warto to zmienić (choćby już dziś wieczorem).

Mogłabym przytaczać wyniki polskich i światowych badań nad czytelnictwem dzieci i młodzieży, mogłabym Cię odesłać na stronę Fundacji Powszechnego Czytania, mogłabym po prostu zostawić linki do prac badawczych, prezentacji i raportów czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Wszystko po to, aby pokazać Ci, dlaczego warto czytać dziecku książki. Uchylę jednak nieco rąbka naszych domowych doświadczeń i wniosków. Bo razem z Basią już od 6 lat czytamy codziennie. Serio, przez te wszystkie 2136 dni, nie było dnia, abyśmy nie przeczytały przynajmniej kilku stron książki. To już weszło nam w krew!

Dlaczego warto czytać dziecku książki
Basia i jej biblioteczka

Zdradzę Ci, co już teraz dało Basi wspólne czytanie. Czy Twojemu dziecku również się to przyda?

1. O kurka! Moje dziecko potrafi skupić uwagę dłużej niż 3 minuty!

Czytanie przed snem to jeden z niewielu momentów, gdy widzę Baśkę totalnie skupioną, uważną i wyciszoną. I choć często w trakcie macha nogami (bywa, że niebezpiecznie blisko mojej twarzy), a rękoma skubie coś przy nosie, to wiem, że słucha uważnie.

2. „Mamo, lubię, gdy razem czytamy, bo wtedy czuję się bezpiecznie”, czyli budujemy bliskość

Zazwyczaj czytamy przytulone w łóżku. Jest nam tak po prostu najwygodniej. Przynajmniej przez pierwsze pół godziny, bo przez kolejne pół godziny nie czuję lewego ramienia 😉 Basia wie, że ten czas jest tylko dla niej, że przeżywamy coś wspólnie, że słucham jej pytań, uwag, reakcji.

3. „Skąd ty bierzesz takie pomysły?”, czyli + 100 do rozwoju wyobraźni

Jasny gwint, ile ona teraz historii wymyśla! Że będzie prowadzić przedszkole dla psów, że kiedyś odkryje nowe planety, a co by było, gdyby nagle stała się Hermioną Granger?

4. „Postaw się na czyimś miejscu”, czyli niewymuszona lekcja empatii

Choć z Baśki jest mały zakapior, to są momenty, gdy potrafi wczuć się w czyjąś sytuację. Czasem muszę jej tylko o tym przypomnieć 😉 A uwielbiam, gdy przerywa mi czytanie i komentuje jakiś fragment w stylu: „Mamo, dlaczego ona jest taka niemiła dla niego? Przecież musi być mu teraz przykro”. I wtedy wiem, że robimy dobrą robotę 🙂

Dlaczego warto czytać dziecku książki
Czy może być coś lepszego na urodzinach, niż czytanie z dziadkiem?

5. Ile ona gada i skąd zna takie słowa?” (nie, nie o wulgaryzmy tutaj chodzi), czyli zwiększamy zakres słownictwa

Sam/a zobaczysz, że codzienne czytanie rozwinie słownictwo Twojego dziecka. Baśka regularnie zaskakuje mnie słowami, które już zna i rozumie. Jedne z jej najnowszych: „Skoro pan, który sprzedaje okulary to optyk, to pani, która sprzedaje okulary to optyczka, tak?”. Moje feministyczne serce rośnie!

6. Basia zasypia w mgnieniu oka (ale nigdy podczas czytania!), czyli sposób na relaks i wyciszenie

Zamykamy książkę, śpiewam przyspieszoną i zmodyfikowaną wersję „Z popielnika na Wojtusia”, mija jakieś 5 minut i Basia śpi. Przypadek? Nie sądzę.

7. „Mamo, nie mogę się z tobą zgodzić” – rozwój krytycznego myślenia

Dziecko, które zadaje pytania, a potem pytania do pytań i rozkminia, co właśnie do niego powiedziałeś, to… nie utrapienie. To w przyszłości mądry dorosły!

8. „Tato, wiedziałeś, że najwyższe góry to Hina… Himamaje… no jakoś tak”, czyli bezbolesne przyswajanie wiedzy

Jedne z ulubionych książek Basi, to te o zwierzętach, innych krajach, zwyczajach, ludziach. Chłonie te tematy jak gąbka. O Himalajach na razie wie, że są. Pracujemy też nad poprawną wymową 😉 Twoje dziecko też na pewno ma swoje ulubione tematy w książkach. Trzeba je tylko odkryć.

Dlaczego warto czytać dziecku książki
Warto czytać dzieciom książki

To nie wszystkie powody, dla których warto czytać książki dziecku. Wybrałam jednak te konkretnie, aby pokazać Ci, że efekty ze wspólnego czytania są wymierne i zauważysz je bardzo szybko. Jest jeszcze cała lista argumentów, które dowodzą, że czytanie z dzieckiem pomaga kształtować mądrego dorosłego. To takie korzyści, które będą z dzieckiem przez całe jego życie i pozytywnie wpłyną na jego jakość. Ale o tym będzie kolejny wpis 🙂

Zostawiam Ci również namiary na źródła, z których możesz czerpać profesjonalną wiedzę na temat korzyści z czytania książek przez dzieci (lub z dorosłymi).

Czytelnictwo młodzieży

Badania Zofii Zasackiej „Czytelnictwo dzieci i młodzieży”

„Do students today read for pleasure?” badanie PISA

Fundacja Powszechnego Czytania

A co warto czytać dzieciom? Tu kilka wartościowych tytułów: „Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado”, „Zapominalska kotka Mog” , „Wszystko o różnorodności”, „Mój pierwszy uczuciometr”

3 komentarze

  • Sabina

    Idealnie to ujęłaś codzienne czytanie wchodzi w krew i staje się częścią każdego dnia. Buduje piękne relacje z dzieckiem. U nas bardzo często się zdarza, że po przeczytanej książce powstaje w zeszycie czy notesiku historia pisana na podstawi książki (to też zmotywowało moją córkę do nauki pisania) i storzyłyśmy ” czytelniczek-malowniczek”, w którym powstaj obrazki do przeczytanych książeczek.

  • elciaakk

    Zdecydowanie mnie to przekonuje, sama to widzę na przykładzie mojej córki 🙂 także tym, którzy jeszcze nie czytają codziennie z dziećmi zdecydowanie polecam przeczytać ten artykuł!😃 i zacząć czytać dzieciom 🙂

  • Patrycja

    Pięknie 🙂 my również codziennie sięgamy po książki, to ulubione zajęcie 20 miesięcznej córki, tylko nie lubi jak jej czytam. Muszę opowiadać, nazywać rzeczy. Czy tez tak miałyście? Kupuje coraz to bardziej wartościowe książeczki i chętnie sama bym poczytała! Literatura dziecięca jest niezwykła 😍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *