3+,  4+,  5+,  6+,  O przyjaźni i relacjach

„Wszystko o różnorodności”

Co by było, gdyby wszyscy ludzie na świecie byli tacy sami? Tak samo wyglądali, jedli te same potrawy, mówili w identyczny sposób i robili dokładnie te same rzeczy? Byłoby okropnie nuuudno! A przecież nikt nie lubi nudy. „Wszystko o różnorodności” jest na pewno mądrą odskocznią od nudy, a do tego książką niebywale potrzebną.

Wszyscy wyglądamy inaczej, ubieramy się w dżinsy, sari czy zabawne skarpetki. Nasze ciała mogą mieć piegi, blizny, zmarszczki, mogą być niepełnosprawne i w sile wieku. Myślimy w różnorodny sposób i mówimy różnymi językami, a nasze rodziny mogą być małe, duże albo patchworkowe. Również nasze jedzenie nie jest takie samo, zależy od naszych zwyczajów, upodobań i kultury. Obchodzimy halloween, Dzień Dziecka czy Chanukę. Ale wiesz co? Magia dzieje się wtedy, gdy potrafimy szanować wszelkie te różnorodności, patrzeć na nie z ciekawością i po prostu rozumieć.

„Wszystko o różnorodności” to książka, która powinna znaleźć się w każdym domu. Dlaczego?

  • uczy empatii i szacunku wobec każdego człowieka
  • pokazuje, że życzliwość i serdeczność budują mosty
  • uczy tolerancji
  • oswaja z tematem niepełnosprawności, różnorakich zaburzeń i dysfunkcji (pokazuje ludzi niewidomych, na wózkach inwalidzkich, z protezami. Wyjaśnia czym jest dysgrafia, dysleksja, ADHD, autyzm czy dyskalkulia)
  • zachęca do poznawania różnorodności poprzez radosny i pozytywny ton
  • opisy są krótkie i wystarczające dla dzieci w wieku przedszkolnym
  • końcowe strony to słowniczek różnorodności oraz wskazówki dla rodziców (m.in. jak rozmawiać z dzieckiem o różnorodności, dlaczego tak ważne jest dawanie dobrego przykładu i używanie odpowiednich słów oraz jak zachęcać do empatii)

Ta książka, rozmowy z opiekunami oraz wszelkie działania w szkole i innych grupach pomogą nam wychować dzieci na empatycznych dorosłych. Takich, dla których utrzymanie pokoju na świecie będzie czymś naturalnym i oczywistym.

„Wszystko o różnorodności”, Felicity Brooks

Ilustracje: Mar Ferrero

Wydawnictwo Papilon, 2022

Liczba stron: 32

Wiek: 3+

Inne książki o tolerancji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *