5+,  Serie,  Z humorem

„Kocia szajka i napad na moście”

W „Kociej szajce i napadzie na moście” wszystko się zgadza i jest na swoim miejscu. Oczywiście poza skradzioną torbą listonosza, bo ta od czasu napadu na pewno nie znajduje się tam, gdzie powinna. Zgadzają się natomiast temperamentne postaci, zagadka o (jak się okaże) rozczulającym motywie, dialogi z pazurem, a wszystko przyprószone pierwszymi płatkami śniegu. I nie wiem, jak autorka to zrobiła, ale ta część „Kociej Szajki” jest jeszcze lepsza niż dwie poprzednie. A poprzeczka ustawiona była przecież już bardzo wysoko 🙂

Kocia szajka

Może to dzięki Bronce i jej cieszyńskiej gwarze (w tej części jest jej więcej), może to zasługa kocich spostrzeżeń na temat ludzkich zachowań (trafnych, rzecz jasna), a może to sprawka świątecznego nastroju, który w tej części dominuje. Zagadka zagadką, ale trzeba mieć czas na delektowanie się pierniczkami z kocimiętką, gorącą czekoladą czy kuleczkami z wątróbki w mysiej marynacie. Nic się też nie stanie, jeśli poświęci się chwilę (albo cały wieczór) na wylegiwanie się pod choinką. Dla aktywniejszych będzie jazda na łyżwach albo na nartach, koniecznie z goglami z kubeczków po galaretce. Znajdzie się czas na wspólne śpiewanie kolęd, a kto nie lubi, może założyć słuchawki i posłuchać czeskiego kociego punk rocka.

Kocia Szajka

„Kocia szajka i napad na moście” to książka z najostrzejszym pazurem w całej serii!

Dobra, a o co w ogóle jest zadymka? O wspomnianą wcześniej torbę listonosza, oczywiście. Co ciekawe, torba się znajdzie, ale bez jednego listu… Kim jest zakapturzona postać na żółtym rowerze, która zaatakowała pocztorza (tzn. listonosza) Moiczka? I w jakim celu ukradła torbę z listami?

Kocia Szajka

Żeby trochę się pośmiać, żeby liznąć nieco cieszyńskiej gwary, żeby poczuć się jak detektyw, a przede wszystkim, aby obcować z porządną książką od najmłodszych lat, niech Wasze dzieci czytają „Kocią Szajkę”! I jeszcze żeby czasem być jak kot – wiedzieć, kiedy pracować, a kiedy odpoczywać. To dla starszych czytelników, którym może być wkrótce potrzebne przełączenie na tryb świąteczny 🙂

koty

„Kocia szajka i napad na moście”, Anna Romaniuk

Ilustracje: Malwina Hajduk

Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2021

Liczba stron: 136

Wiek: 5+

Pozostałe tytuły z serii znajdziesz tutaj: „Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi”, „Kocia szajka i ucho różowego jelenia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *