2+,  3+,  4+,  5+,  O emocjach

„Niuniuś i niemiły pan”

„Niuniuś i niemiły pan” to już czwarty tytuł z serii o perypetiach pewnego pociesznego prosiaczka. I choć to nasze pierwsze spotkanie z rodziną Niuniusia, to mam ogromną ochotę sięgnąć po poprzednie części. Dlaczego? Bo to książka nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. A przede wszystkim dla każdego dorosłego, który w swoim życiu przecież nie raz spotka dziecko. Może w kinowej kasie będzie podawać maluchowi bilet na pierwszą w życiu bajkę na wielkim ekranie, może w sklepie będzie doradzać najpyszniejsze bułeczki, a w muzeum będzie obserwować pierwsze spotkanie dziecka ze sztuką. I mam nadzieję, że tę szczerą percepcję znajdę również w poprzednich częściach.

Tu kupisz książkę

Niuniuś i niemiły pan
Niuniuś i niemiły pan

Dziś właśnie Niuniuś z tatą idą do muzeum. Mama zostaje w domu, pije kawę i czyta książkę. (A co czyta mama? Sam/a zobacz na kolejnym slajdzie). Pada deszcz, więc to idealna pogoda na skakanie po kałużach, szukanie ślimaków i zbieranie patyków. Niuniuś jest zachwycony. Tata jednak pospiesza syna, w końcu czekają na nich kości dinozaurów. Niuniuś lubi dinozaury, więc wizyta w muzeum z pewnością będzie udana. I może tak właśnie by było, gdyby strażnik w muzeum miał lepszy humor. Bo dziś jest wyjątkowo niemiły, poważny i brakuje mu wyrozumiałości dla dziecięcej spontaniczności. Nerwowość pracownika muzeum psuje humory zarówno Niuniusiowi, jak i tacie. Może jednak lepiej będzie pójść do parku, w którym nikt nie zabrania biegać, krzyczeć i udawać dinozaurów?

„Niuniuś i niemiły pan” to książka o tym, że dzieci po prostu są dziećmi.

Niuniuś i niemiły pan
Niuniuś i niemiły pan
Niuniuś i niemiły pan

Aga Nuckowski napisała historyjkę, która uświadamia. Dzieciom pokazuje, czego mogą się spodziewać w miejscach, w których zazwyczaj panują pewne normy i zasady. Pomaga też oswoić się z sytuacjami, które mogą być trudne, a także z niezrozumiałymi reakcjami dorosłych. Wesprze, gdy dzieci poczują się zagubione i niepewne. Jednak ta książka uświadamia głównie dorosłych. Ukazuje dziecięce spojrzenie na świat. Pełne prostoty, autentyczności i wymagające swobody. I aby tej naturalnej ekspresji dzieci nie zagubiły, trzeba dać im przestrzeń na jej wyrażanie. Również w muzeach, na koncertach, w teatrze czy w restauracji. „Bo dzieci są dziećmi, nie zachowują się jak dorośli – trzeba to zrozumieć i uszanować”.

„Niuniuś i niemiły pan”, Aga Nuckowski

Ilustracje: Ola Szwajda

Wydawnictwo Natuli, 2023

Liczba stron: 36

Wiek: 2+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *