2+,  3+,  4+,  5+,  O emocjach

„Wzorowe Jajo”, „Niesforne Ziarenko”

Z tymi książkami jest tak, że niby są dowcipne i lekkie, a jednak tematy poruszają takie, że jak się je zaniedba od małego, to w przyszłości trzeba będzie szukać terapeuty. Bo przecież jak się ciągle robi wszystko perfekcyjnie i dba się bardziej o innych niż o siebie, to wiadomo, że do niczego dobrego to nie zaprowadzi. Albo jak chodzi się w twardym pancerzu i podstawia nogi innym, aby nikt wcześniej nie podstawił jej Tobie, to życie raczej smutne jest niż wesołe. A „Wzorowe Jajo” i „Niesforne Ziarenko” podpowiadają właśnie, co zrobić, aby przez życie iść pewnie i pogodnie.

Wzorowe Jajo
Wzorowe Jajo

We „Wzorowym Jaju” Jajo jest troskliwe i pomocne. Ma serce (a może żółtko? 😉 ) tak dobre, że wieczorami od ciągłego pomagania Jajo czuje się wykończone („Mózg mi się ścinał”). Na dodatek ziomki, z którymi dzieli kartonowe pudełko, dokazują, krzyczą i chodzą późno spać. Jajo ma dość. W końcu pęka (dosłownie) i odchodzi. Teraz ma czas na spacery, czytanie książek, pisanie pamiętnika. Nawet medytuje. Po pewnym czasie okaże się, że Jajo musiało po prostu najpierw zadbać o siebie, aby później mogło zadbać o innych.

Wzorowe Jajo
Wzorowe Jajo

Seria „Smaczna Banda i emocje” to książki, które o emocjach mówią lekko i bez zadęcia.

A co ma zrobić pewne Ziarenko, gdy któregoś dnia traci wszystkich przyjaciół, trafia do ciemnej torebki, a potem jakiś olbrzym usiłuje go pożreć? Najprościej stać się złym, niesfornym Ziarenkiem. Wszędzie się wpychać, robić straszne miny, nie myć rąk i nikogo nie słuchać. Ale jak długo można spychać swoje prawdziwe „ja”, które jednak bywa też dobre? Ziarenko postanawia się zmienić. I choć nie będzie wzorowym Ziarenkiem, to dobrze mu będzie ze sobą samym. Czasem jeszcze niesfornym, ale nie takim znowu złym.

Niesforne Ziarenko
Niesforne Ziarenko

Seria „Smaczna banda i emocje” to kapitalne książki o szacunku do siebie i innych, o stawianiu granic i dbaniu o własne potrzeby. To historyjki o relacjach, empatii i życiu w grupie. A przez to, że mają lekki i zabawny ton, to nie czuć w nich moralizowania typowego dla nabzdyczonych książek o emocjach.

Siegaj po nie, czytaj z dzieckiem, śmiejcie się i rozmawiajcie!

Niesforne Ziarenko
Niesforne Ziarenko

„Wzorowe Jajo”, „Niesforne Ziarenko”, Jory John, Pete Oswald

Wydawnictwo Harperkids, 2023

Liczba stron: 32

Wiek: 2+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *