9+,  Dla nastolatków,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Ostatni niedźwiedź”

Mam ostatnio szczęście do książek, które chwytają za serce, inspirują i pokazują, że siła do działania tkwi w każdym z nas. Trzeba być tylko wrażliwym i uważnym obserwatorem świata. Takim jak April, bohaterka poruszającej opowieści o niezwykłej przyjaźni, „Ostatni niedźwiedź”.

To historia dziewczynki, która razem z tatą niespodziewanie trafi na jedną z wysp Arktyki. Tata April jest naukowcem i bada wpływ globalnego ocieplenia na tempo topnienia lodowców. Razem mają spędzić pół roku na Niedźwiedziej Wyspie, na której nie żyje żaden człowiek. Ba, nie ma tu już nawet ani jednego niedźwiedzia polarnego. Czy aby na pewno?

„Ostatni niedźwiedź” to opowieść wielowarstwowa. Dostajemy w niej chwytającą za serce historię traumatycznych wydarzeń, które ukształtowały obecną relację córki z ojcem. Podglądamy emocje, które targają zarówno dziewczynką, jak i jej tatą. Oni jednak nie zawsze dzielą się nimi ze sobą. Obserwujemy samotność, ogromną potrzebę bliskości i przede wszystkim rodzącą się przyjaźń. I jest to przyjaźń nietypowa, bo pomiędzy człowiekiem a niedźwiedziem.

„Ostatni niedźwiedź” to książka, która porusza i pomaga odkryć w sobie odwagę.

W tej książce niedźwiedź nie musi magicznie mówić, aby dziewczynka go usłyszała. Nie potrzeba tu czarów, czy zaklęć. Niedźwiedź bowiem całym sobą opowiada dziewczynce historię swojego życia. I to nie April nauczy niedźwiedzia, jak się porozumiewać. To on pokaże jej, jak wyrażać siebie. To z nim April zaryczy tak, aż uwolni swoje emocje. To przy nim zapłacze, aż wyleje się z niej żal, tęsknota. Aż wypowie na głos swoje pragnienia. Ten fragment był dla mnie najbardziej przejmujący i odczytuję go jako przełomowy w historii April.

„Ostatni niedźwiedź” to książka, która odbije się w każdym wrażliwym czytelniku. To opowieść o odnajdywaniu w sobie siły i determinacji, aby zawalczyć o to, w co się wierzy. To również zachwycający obraz natury, która bywa jednak bardzo krucha i potrzebuje naszego wsparcia, aby móc zadziwiać kolejne pokolenia.

Jestem przekonana, że historia April wzmocni każde dziecko, które potrzebuje uwolnić się od trudnych emocji i myśli. Pomoże też odnaleźć w sobie odwagę, która tylko czeka, aby pięknie rozkwitnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *