9+,  Edukacyjne,  O sztuce

„Świat Lema”

Nie bezpośrednio o twórczości Lema zamierzam dziś napisać, choć niewątpliwie to ona jest tu bazą, lecz o książce, która fragmenty tej twórczości łączy w projekt, będący hołdem dla samego Lema. Oto „Świat Lema”.

„Świat Lema” jest zbiorem fragmentów tekstów Stanisława Lema z 11 jego najsławniejszych dzieł. To charakterystyczne cytaty, mocne i dosadne. Pobudzają do refleksji, otwierają oczy ze zdumienia, zaskakują trafnością wobec dzisiejszej rzeczywistości. Profetyzm w dziełach Lema potrafi przecież przerazić, a na pewno podskórnie uwierać. Te cytaty nie zostały wybrane przypadkowo, całość jest spójna i tworzy nieco mroczny nastrój.

Niepokojącą atmosferą podkreślają abstrakcyjne ilustracje Marty Ignerskiej. Zdecydowanie nie są to obrazy łatwe w odbiorze, ale z pewnością intrygują i przyciągają. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo co przedstawiają, ale już po chwili mózg podsuwa różne skojarzenia. To ilustracje wymagające i zajmujące, przez co mogą okazać się szalenie atrakcyjne. Dzieła Ignerskiej doskonale uzupełniają cytaty autora, stają się ich częścią i swoistą interpretacją. Tak naprawdę to one zajmują znaczną część strony, tekst jest natomiast ujęty w formie kolumny, co wizualnie przypomina budowę wiersza.

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Lema (12 września przypadła rocznica urodzin autora), a książka „Świat Lema” jest najpiękniejszym podsumowaniem jego twórczości. Polecam ją każdemu wielbicielowi dzieł Stanisława Lema, jak i tym, którzy dopiero zaprzyjaźniają się z tą wybitną literaturą.

„Świat Lema”

Projekt graficzny Marta Ignerska

Wydawnictwo Muchomor, 2021

Liczba strona: 64

Wiek: 10+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *