5+,  6+,  7+,  8+,  9+,  Edukacyjne,  O ekologii

„Razem uratujemy świat!”

Ależ ta książka prowokuje! Skłania też do refleksji, do rozmów, do zatrzymania się na chwilę i przyjrzenia temu, w jaki sposób żyjemy. A dokładnie jak nasze wybory, potrzeby i zachowania wpływają na całą planetę. To, że „Razem uratujemy świat!” to książka o ekologii, nie podlega dyskusji. Za to sama mądre dyskusje wywołuje.

Razem uratujemy świat
Razem uratujemy świat

Gerda Raidt nie unika trudnych pytań i niewygodnych tematów, dzieli się też swoimi wątpliwościami i obawami. Pewna jest jednak tego, że naturalne zasoby Ziemi są bliskie wyczerpania i jedynie człowiek może temu zaradzić. Jak? Podaje naprawdę wiele propozycji, wskazówek i pomysłów. Zaczynając od działań jednostek, a kończąc na światowych koncernach.

Razem uratujemy świat

Zanim jednak podpowie, co możemy zrobić, aby naszej planecie było lżej, wskazuje na przyczyny obecnej sytuacji. Sięga do przeszłości, zagląda w różne zakątki globu i pokazuje powiązania pozornie nieistotne. Wszystko po to, abyśmy szerzej otworzyli oczy i dokonywali świadomych wyborów (w kwestii zakupów spożywczych i odzieżowych, podróżowania, przemieszczania się po mieście, korzystania z elektroniki).

Razem uratujemy świat
Razem uratujemy świat

„Razem uratujemy świat!” nie jest książką, która narzuca jakieś rozwiązania. Autorka wykorzystuje nawet sprytny pomysł, w którym ustami różnych postaci podaje kontrargumenty do własnych pomysłów. Można jednak wysnuć wniosek, że niechętne komentarze i podważające pytania wynikają głównie z ludzkiej wygody i niechęci do zmian.

Myślę, że „Razem uratujemy świat!” to najlepsza książka w duchu ekologii, jaką czytałam. Podoba mi się jej format, ilustracje i to, że nie jest przeładowana tekstem. Czasami uwiera, za chwilę smuci, a kolejnym razem daje nadzieję. Przede wszystkim jednak uświadamia, jak ważna jest rozmowa i wspólne działanie miliardów ludzi.

„Razem uratujemy świat! Czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych”, Gerda Raidt

Wydawnictwo Babaryba, 2022

Liczba stron: 112

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *