9+,  Dla nastolatków

„The Marvellers. Cudmistrzowie”

„Oczaruj świat!” – te słowa w „Cudmistrzach” kilkukrotnie padają w stronę głównej bohaterki. Odczytuję je jako pewnego rodzaju zaklęcie, które wyzwala magię w Elli Durand, ale równie dobrze pasują do całej historii stworzonej przez Dhonielle Clayton, bo jestem nią po prostu oczarowana. „The Marvellers. Cudmistrzowie” to książka, która klasykom takim jak „Harry Potter” depcze po piętach, a może i nawet udowadnia, że magiczne światy mogą mieć jeszcze więcej warstw.

Główną bohaterką jest jedenastoletnia Ella, która jako pierwsza zaklinaczka zostaje przyjęta do Arcanum – Instytutu Przedsięwzięć Cudownych i Niezwykłych. Do tej pory uczniami Instytutu mogli być wyłącznie cudmistrzowie, dlatego obecność Elli wzbudzi wśród pozostałych uczniów podejrzenia i niepewność. Dla dziewczyny będzie to trudny czas, w którym nierzadko padną w jej stronę słowa pełne pogardy, złości i szyderstw. Na szczęście znajdzie dwójkę przyjaciół, Brigit i Jasona, dzięki którym łatwiej będzie jej znieść przykre plotki na swój temat. W międzyczasie pojawią się pewne tajemnice, a z więzienia Kart Śmiertelnego Losu ucieknie groźna morderczyni. Na dodatek nauczyciel, który do tej pory wspierał Ellę i był jej mentorem, znika nieoczekiwanie.

„Cudmistrzowie” to opowieść, która wciąga i nie chce wypuścić.

Jestem pod wrażeniem tego, jak wielowarstwową opowieść stworzyła Dhonielle Clayton. Opisywana przez nią rzeczywistość w niczym nie przypomina realiów, które są już dobrze znane z innych tego typu opowieści. Tu dostajemy magiczne przedmioty, stworzenia i moce w tak dużym nagromadzeniu, że aż trudno się w nich nie pogubić. Dlatego, zwłaszcza przy pierwszych stronach, polecam dobrze się skupić. Później będzie łatwiej, bo z kolejnymi rozdziałami dostajemy wiedzę, która pozwala zrozumieć wcześniejsze sytuacje.

„The Marvellers. Cudmistrzowie” to książka, w której wraz z bohaterką wkraczamy w magiczny świat. Obserwujemy, jak uczy się korzystać z własnych mocy, jak rodzą się jej marzenia i jak walczy o swoją obecność w Instytucie, choć nie raz dopadną ją chwile zwątpienia. To opowieść, w której obok pełnych magii i tajemnicy wątków, pojawiają się kwestie związane z przyjaźnią, pokonywaniem słabości, dążeniem do prawdy. Bardzo wartościowa i niesamowicie wciągająca historia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *