8+,  9+,  Dla nastolatków

„Franek i Finka”

Tu kupisz książki

Mogłabym Ci polecać tę serię jako prezent pod choinkę. Mogłabym napisać, że to książki idealne na wakacje albo na urodzinowy prezent. W końcu mogłabym napisać, że najlepszy moment, aby się w nich zatracić to zimowe ferie (w końcu zbliżają się wielkimi krokami). Napiszę jednak, że seria „Franek i Finka” to książki, które bez względu na to, czy zaczniesz je czytać w środku lata nad morzem, w pociągu wiozącym Cię na narty, czy w piątkowy wieczór na kanapie, to pochłoną Cię na tyle, że nie zechcesz ich odłożyć, dopóki nie przeczytasz do końca.

Autorką przygód Franka i Finki jest Aneta Jadowska. Kto zna polską literaturę fantastyczną, ten wie, że to nazwisko to gwarancja historii pełnych przygód, wartkiej akcji oraz uniwersalnych wartości i prawd. Seria o bliźniakach, które mają magiczne moce to pierwsze tytuły Anety Jadowskiej kierowane do młodszych czytelników. I choć bohaterami tych książek są jedenastolatkowie, to autorka udowadnia, że książki dla niedorosłych również mogą (i powinny) podejmować tematy trudne i poważne, które mogłyby wydawać się zarezerwowane dla starszych.

„Franek i Finka” to książki dla wszystkich, którzy w codzienności doszukują się odrobiny magii.

Dlatego „Franek i Finka” to nie tylko arcyciekawe opowieści fantasy, w których spotkasz smoki, elfy, ożywieńce czy lisy z płonącymi ogonami. W tej magicznej i nieprawdopodobnej scenerii jest też miejsce na kwestie przyziemne i rzeczywiste. To na przykład ciężka choroba mamy, pokonywanie lęków, odszukiwanie swoich mocnych stron, przyjaźnie i rodzinne więzy. Jest też spora dawka grozy i mroku, bo w tych książkach rzeczywistości się nie lukruje.

Bohaterowie są pełnokrwiści, ich przygodom i decyzjom często towarzyszą różnorodne emocje – strach, niepewność, wątpliwości czy wzruszenia i ekscytacja. Dzięki temu młodym czytelnikom łatwo będzie się z nimi identyfikować i angażować w rozwiązywanie mrocznych zagadek. A żeby jednak ładunek tych historii nie był zbytnio przytłaczający i ciężki, to w historiach pojawia się sporo humoru, zabawnych dialogów i żartobliwych sytuacji.

Wybornie bawiłam się przy tych książkach. Bliźniaków polubiłam od pierwszych stron, a intrygujący świat magii (rewelacyjny pomysł z cyrkową scenerią) i wartka akcja sprawiły, że seria „Franek i Finka” przebojem wdarła się do mojej listy najchętniej polecanych książek dla młodszej młodzieży.

Czytaj na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *