3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  Edukacyjne

„Przygody Rysia i Krzysia”

Uzmysłowiłam sobie niedawno, jak niewiele tytułów poruszających temat niepełnosprawności jest w naszej biblioteczce. I nie chodzi o to, że takich książek nie potrzebujemy, bo potrzebuje ich każde dziecko (zaraz Ci to udowodnię), ale po prostu nie ma ich za wiele na rynku wydawniczym. A szkoda. Bo temat powinien pojawiać się w książkach tak często, jak mycie zębów czy adaptacja w przedszkolu. Na szczęście jest pewna seria książek, którą już teraz polecam Ci z całego serca.

Przygody Rysia i Krzysia
Przygody Rysia i Krzysia

„Przygody Rysia i Krzysia” to książki o codzienności pewnej rodziny. Jest w niej Ryś, który urodził się z niepełnosprawnymi (nie „chorymi) nogami i porusza się na wózku. Ryś ma brata Krzysia, który wspiera go i towarzyszy w zabawach. Ryś ma oczywiście też oparcie w mamie i tacie. Cała rodzina to przykład bliskości, wsparcia, zrozumienia i lojalności. I choć na ogół nie mają łatwo (jak zorganizować dla Rysia zabawę w morzu? jak wjechać wózkiem do pociągu?), to okazuje się, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Przygody Rysia i Krzysia
Przygody Rysia i Krzysia
Przygody Rysia i Krzysia

„Przygody Rysia i Krzysia” oswajają z tematem niepełnosprawności

„Przyjaciel Pirat” to pierwsza część serii. Poznasz w niej całą rodzinkę, a także Pirata, psa terapeutycznego, który dołączy do tej zgranej ekipy. Od teraz Pirat będzie wspierać Rysia w rozwoju, a w przyszłości zostanie jego psem asystującym.

„Zabawa na plaży” to mój ulubiony tytuł. Nie miałam pojęcia, że jest coś takiego jak pływający wózek, dzięki któremu osoba z niepełnosprawnością może bawić się w wodzie. Ta część mocno otwiera oczy na to, jak dużym wyzwaniem jest korzystanie z plaży, gdy poruszasz się na wózku.

W „Wyprawie rowerowej” okazuje się, że nawet gdy Twoje nogi nie mogą pedałować na rowerze, to ręce już tak. Potrzebny jest tylko odpowiedni sprzęt, a przemierzysz kaszubskie pola, łąki i lasy.

„Przygody Rysia i Krzysia” to książki ważne i potrzebne. Oswajają z tematem niepełnosprawności (będą też postaci niewidome czy z protezą nogi), a również podpowiadają, co robić i czego nie robić, pomagając np. wnieść wózek do pociągu. Z tych książek bije normalność, naturalność i pełna akceptacja.

Cała seria to najlepszy punkt wyjścia do rozmów o różnorodności, akceptacji, wsparciu i niepełnosprawnościach. Bo przede wszystkim takich tematów nie można się bać ani ich ignorować.

Seria „Przygody Rysia i Krzysia”, „Przyjaciel Pirat”, „Zabawa na plaży”, „Wyprawa rowerowa”, Marta Ostrowska, Szczepan Atroszko

Fundacja Podróże bez Granic, 2020

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *