3+,  Wierszyki,  Z humorem

„Ptasi móżdżek” Ewa Zachara

Jakiś czas temu odważyłam się uchylić wieko skrzyni z poezją dla dzieci. Liczyłam na lekkie orzeźwienie po codziennym czytaniu prozy, a niespodziewanie zalała mnie fala zachwycających książek z wierszami dla najmłodszych. Jedną z nich jest wyborny tomik „Ptasi móżdżek” Ewy Zachary.

„Ptasi móżdżek” to książka filigranowa, ale magnetyzuje od pierwszego wejrzenia. Dumny paw zerka na mnie z okładki przenikliwym wzrokiem i wydaje się mówić – zajrzyj do środka, tam też jest pięknie. Nie rozczarowałam się, jest pięknie pod względem tekstu, jak i ilustracji.

Cały tomik liczy pięć krótkich wierszy, które w żartobliwy i przewrotny sposób opowiadają ptasie perypetie. Fruwającym bohaterom zazwyczaj towarzyszą inne zwierzęta, na których tle Ewa Zachara zarysowuje, (a może przerysowuje), paletę ptasich charakterów. Przeczytasz więc o bocianie, który unieruchomił nogę ślimaka, twierdząc, że jest złamana. O skowronku, który bez namysłu zaprosił do swojego gniazdka nosorożca. Będzie też o sikorce hipochondryczce, o żarłocznym pelikanie i o mądrym szpaku.

Każdy wiersz to niezły łamaniec językowy, który przećwiczy Twoją dykcję. To również idealna okazja do wspólnego pośmiania się z dzieckiem, ale też do dyskusji, bo z wierszy płyną morały. A przede wszystkim to naprawdę wartościowy zbiór utworów, który pomoże najmłodszym, zapoznać się z poezją.

Całość prezentuje się bardzo estetycznie, ilustracje są proste, skromne, ale odpowiednio dopracowane. Nie są nachalne i celnie uzupełniają tekst. Kontury ilustracji oraz czcionka są wypukłe, czuć je pod palcami, co nadaje „Ptasiemu móżdżkowi” unikalności.

Polecam czytelnikom, którzy nieopierzeni dopiero wkraczają w świat wierszy dla dzieci. A ja zachęcona tą książką, nie poprzestaję w dalszych poszukiwaniach niebanalnej poezji dla najmłodszych 🙂

Basia o „Ptasim móżdżku”

„Szkoda tylko, że nie było żadnego wierszyka o pawiu z okładki”. I tu się muszę z nią zgodzić 😉

„Ptasi móżdżek” Ewa Zachara

Ilustracje: Julia Pośpiech

Wydawnictwo OVO, 2020

Ilość stron: 32

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *