6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  Picturebook

„Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu”

Czasem wystarczy jedno zdanie i sugestywny obraz, aby nakreślić jeden z tych momentów, który może być przełomowy w całym życiu. Bez względu na to, czy będzie to pierwszy pocałunek, czy uderzająca niczym młot myśl, że śmierć i tak kiedyś nadejdzie. Te przebłyski i chwile składają się na całość życia, na historię jednego człowieka. Heike Faller (tekst) i Valerio Vidali (ilustracje) stworzyli książkę, która dotyka tak delikatnych strun ludzkiej natury, że powstrzymywanie łez wzruszenia jest zupełnie bez sensu.

Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu
Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu

„Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu” jest jak album z wycinkami chwil, z początkami i końcami wszelkich etapów. To myśli, które czasem przebiegają przez głowę, ale zostawiają po sobie smugę, rysę, która będzie się pogłębiać, aż ją w końcu dostrzeżemy i zrozumiemy. Momenty szczęścia tak niedostrzegalne, że widzimy je dopiero po latach. To sytuacje tak ważne i wielkie, że rozsadzają serce i duszę tu i teraz. To również chwile pozornie nijakie, ciche, zwyczajne, a jednak z jakiegoś powodu będziemy je pamiętać latami.

Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu
Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu

Na niejednej stronie zobaczysz siebie, nie zawsze wprost, ale przekaz będzie z Tobą rezonował. Być może niektóre będą niezrozumiałe, dziwne lub poczujesz, że zrozumiesz je za jakiś czas. Pewna jestem jednak, że przy niektórych stronach uśmiechniesz się pod nosem, przy innych zaszklą Ci się oczy, a przy kolejnych poczujesz ukłucie w sercu. „Sto rzeczy…” to książka na długie, spokojne, wyciszające chwile. Choć tekstu jest niewiele, to magicznie wywołuje wspomnienia, refleksje czy uczucie nostalgii. Przy każdej stronie będziesz mieć ochotę dłużej się zatrzymać, skupić myśli, poszukać tej jednej.

Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu

„Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu” to nierozerwalne połączenie tekstu z obrazem

Nie tylko słowa są w tej książce oszczędne, również obrazy zdają się tracić kontury, czasem się przenikają. Twarze nie mają oczu, ust, nosa. Można w nich dostrzec siebie i swoich bliskich. Sytuacje zawieszone są w przestrzeni, samemu można odgadnąć kontekst, dopisać całą historię. Ilustracje i tekst są tu nierozerwalne, razem przyciągają jak magnes i chwytają za serce.

Czy to książka dla dzieci? Również. To album, który będzie najpiękniejszym książkowym prezentem dosłownie dla każdego. A dla dziadków lub rodziców będzie gwarancją wzruszeń i sentymentalnej podróży po dotychczasowym życiu.

75 lat
81 lat
87 lat

„Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu”, Heike Faller, Valerio Vidali

Wydawnictwo Format, 2021

Liczba stron: 216

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *