6+,  7+,  8+,  9+

„Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę”

Nie znam zbyt wielu tytułów wśród książek dla dzieci, które w nienachalny, ale angażujący sposób poruszają temat działań społecznych i walki o to, co dla dzieci może być ważne. Dlatego, gdy przeczytałyśmy z Basią „Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę”, to obie miałyśmy poczucie, że ta książka to coś więcej niż dobra rozrywka.

Tolo i Bolo ratują Lisią Gorkę
Tolo i Bolo ratują Lisią Gorkę

Tolo i Bolo to bracia. Mieszkają z mamą (Mamisiem) i psem Szprotką w Warszawie. Pewnego dnia dowiedzą się, że Lisia Górka, ich ulubione miejsce spotkań (i pochówku trzech chomików), ma zostać zrównana z ziemią, a jej miejsce ma zająć parking z paczkomatem. Ten pomysł budzi sprzeciw chłopców, którzy wspólnie z siostrami Owocówkami, opracują plan wielkiej akcji ratowania miejsca bliskiego sercom wszystkich mieszkańców osiedla.

„Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę” to książka, która pokazuje, że dzieciaki mają głos!

Agata Romaniuk tym razem przybliża świat, w którym co prawda nie ma cieszyńskich kocich detektywów, są za to czupurne, bystre i uparte dzieciaki, które potrafią zawalczyć o swoje. To świat, w którym czasem dzieci muszą wziąć sprawy w swoje ręce, bo okazuje się, że widzą więcej i czują bardziej niż dorośli. I myślę, że to właśnie bohaterowie i sposób, w jaki ich nakreśliła autorka, są bardzo mocną stroną tej opowieści. Oczywiście sama historia wciąga i trudno nie zajrzeć do kolejnego rozdziału po skończeniu poprzedniego, natomiast dla mnie to bohaterowie są tu perełkami.

Tolo i Bolo ratują Lisią Gorkę
Tolo i Bolo ratują Lisią Gorkę

Zawadiacki i przebojowy Tolo, który co chwila przeinacza i wymyśla nowe powiedzenia. Bolo – poważniejszy i spokojniejszy, a przede wszystkim godny zaufania. Mamiś to natomiast samotna mama, która w trampkach i ze słuchawkami w uszach przemierza miasto na rowerze. Jest też babcia, która z łagodnością przygląda się wnukom, wspiera i robi najlepsze ciasto z truskawkami. Są też wuj Onżej, Duży Vlad, siostry Owocówki i szkolny kolega Lucek. Każdy z nich jest inny, ma inny temperament i zainteresowania. Jednak wszystkich połączy wspólny cel, dobre serca i odwaga. Bo przecież w grupie jest siła!

Jeśli więc chcesz podarować swojemu dziecku książkę, która rozbudzi w nim ducha aktywisty i doda odwagi do działania, to sięgnij po „Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę”!

Tolo i Bolo ratują Lisią Gorkę

„Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę”, Agata Romaniuk

Ilustracje: Anna Oparkowska

Wydawnictwo: Agora dla dzieci, 2023

Liczba stron: 144

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *