7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne,  Picturebook

„Ziemianie”

Oczy mam wielkie ze zdziwienia i zachwytu, gdy czytam tę książkę. To w końcu raport Międzyplanetarnej Ekspedycji Badawczej, czyli przedstawicieli najinteligentniejszych form życia w kosmosie, na podstawie informacji zbieranych od 5 miliardów lat. Przyznasz, że brzmi to poważnie i rzetelnie. Dlatego, gdy czytam, że wszyscy ludzie na Ziemi ważą 3 razy mniej niż wszystkie wirusy, to jednak przecieram oczy ze zdumienia. Albo, gdy dowiaduję się, że na jednego Ziemianina przypadają ponad 3 kurczaki (łącznie jest ich 26 miliardów!), to chwytam się za głowę. I właśnie takimi smaczkami, ciekawostkami i faktami na temat mieszkańców Ziemi (nie tylko ludzi) wypełniona jest po brzegi fenomenalna książka „Ziemianie”!

Ziemianie
Ziemianie

W „Ziemianach” fakty na temat życia na Ziemi ubrane są czasem w żartobliwe, a czasem w pobudzające do refleksji obrazowe opisy. Wiele jest tu plastycznych i zaskakujących porównań. Informacji mniej i bardziej znanych. Ilustracji prostych i opierających się na kilku podstawowych kolorach, ale na tyle czytelnych, że świetnie uzupełniają tekst.

„Ziemianie” to książka, która pokazuje różnorodność życia na Ziemi, a także uczy tolerancji.

Jakich informacji możesz się zatem spodziewać w tej książce? Będzie całkiem sporo faktów o samej planecie, o wodach i lądach i życiu na ziemi. Będzie ciekawy rozdział pokazujący różnice na wielu płaszczyznach między ludźmi a zwierzętami. Trochę o płciach (nie tylko dwóch), o związkach (nie tylko poligamicznych) i dzieciach (nie tylko ludzkich). O wyglądzie człowieka, niepełnosprawnościach, jedzeniu, spaniu i higienie.

Ziemianie
Ziemianie
Ziemianie

A ponieważ ta książka pomaga wyjść poza swoją bańkę i dowiedzieć się, jak wygląda życie trochę dalej niż u sąsiada za ścianą, to możliwe, że doznasz czegoś na kształt olśnienia. Bo to przecież niesłychane, że aż 60% małżeństw na Ziemi aranżowanych jest przed rodziców. Tak jak to, że 25% Ziemian żywi się owadami.

„Ziemianie” jednak to nie tylko zbiór faktów o mieszkańcach Ziemi przedstawiony w oryginalny sposób. To również książka, która zwraca uwagę na różnorodność, uwrażliwia na innych i pozostawia w głowie myśli na temat przyszłości naszej planety.

„Ziemianie” to książka totalna! Mądra, dowcipna, nieszablonowa i przede wszystkim nieoceniająca. Koniecznie po nią sięgnij!

„Ziemianie”, Ewa Solarz, Robert Czajka

Wydawnictwo Druganoga, 2023

Liczba stron: 80

Wiek: 7+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *