6+,  Edukacyjne

„Woda – źródło życia” C. Steinlein M. Scheier

„Mamo, my przecież pijemy lód!!!” – zakrzyknęła Basia jak przed wiekami Archimedes – „Eureka!”. „Można tak powiedzieć, lód to inny stan skupienia wody” – odpowiedziałam, na co Basia dość apodyktycznie zareagowała – „Może, ale skoro lód to woda, to daj mi do picia lodu malinowego”. Pięciolatki nie przegadasz 😉 O wodzie rozmawiałyśmy również podczas czytania książki „Woda-źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi”. I właśnie do niej chcę Cię dziś zachęcić.

Czy wiesz ile litrów wody potrzeba, aby kura zniosła jedno jajko? 200! A do wyprodukowania jednej pary dżinsów? 11 000 litrów! Szok! „Woda-źródło życia” to książka, która uświadamia, jak dużym problemem jest marnowanie wody, jej zanieczyszczanie czy ograniczenie do niej dostępu. Pokazuje, że woda jest najcenniejszym skarbem, bez którego byśmy nie istnieli, a jednocześnie jak często go nie dostrzegamy i nie doceniamy.

Z tej książki dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o wodzie, ale bałeś się zapytać. Albo po prostu nie przyszło Ci do głowy, aby w ogóle się nad tym zastanawiać 😉 Skąd się wzięła woda na ziemi? Jakie są jej właściwości i rodzaje? W jaki sposób ludzie wykorzystywali wodę w przeszłości? Co się dzieje z brudną wodą? Do kogo należy woda? Jak dbać o wodę? To tylko garstka pytań poruszanych w tej fenomenalnej książce.

„Woda-źródło życia” jest odpowiednia dla dzieci od 6 lat, zwłaszcza dla tych, które zadają dużo skomplikowanych pytań (a czy istnieją dzieci, które nie zadają pytań?) 😉 Informacje podane są w sposób przystępny, często zobrazowane przykładami i wieloma ciekawostkami. Tekst może okazać się inspiracją do pogłębienia tematu ekologii.

Nie byłabym sobą, gdybym nie napisała o ilustracjach. Książka jest nimi przepełniona, są odbiciem tekstu, a grafiki obrazowo wyjaśniają bardziej skomplikowane zagadnienie. Ilustracje są w tej książce nierozerwalną częścią i bez nich sam tekst mógłby okazać się niewystarczający.

Zdaniem Basi

Myślę, że dla Basi niektóre fragmenty w tej książce były trudne do zrozumienia. Mimo to uważam, że wczesne rozmowy z dzieckiem o ekologii mogą przynieść same korzyści, dlatego staramy się do niej często zaglądać. Chociażby dla ilustracji, które Basi przypadły do gustu. „Całkiem ładna ta książka, poza rysunkiem ze statkiem pirackim”. Zabij mnie, ale nie mam pojęcia, co jej się nie podoba w tym statku 😉

„Woda – źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi” Christina Steinlein, Mieke Scheier

Wydawnictwo Babaryba, 2020

Liczba stron: 96

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *