6+,  7+,  8+,  9+,  Edukacyjne,  O ekologii

„Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów”

Przewrotność i element zaskoczenia – czasami tyle wystarczy, aby skusić mnie do sięgnięcia po dany tytuł. Jednak żebym się nie rozczarowała, potrzebuję jeszcze mądrej, odpowiednio wyważonej i interesującej treści. I to wszystko znalazłam właśnie w „Dlaczego orangutany nie lubią pasy do zębów”, książce, po przeczytaniu której, być może wybierzesz wakacje w górach zamiast nad morzem.

Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów
Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów

O co w ogóle chodzi w tej książce? O ekologię, o Ziemię, o cały ekosystem, o niedostrzegalne powiązania w przyrodzie i o wzięcie odpowiedzialności za swoje decyzje (te małe, codzienne i te wielkie, zmieniające świat). Powiesz „No dobra, Magda, już pokazywałaś kilka książek o ekologii. Czy w orangutanach jest coś, czego jeszcze nie wiem? „. Myślę, że tak. Znajdziesz tu takie ujęcie tematu, jakiego nie ma w innych książkach. Spojrzysz na problem szerzej, dokładniej, dostrzeżesz liczne powiązania, nawet najbardziej absurdalne (ale tylko na pierwszy rzut oka).

Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów

„Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów” to 12 nieoczywistych pytań

Dam Ci małą próbkę tego, co znajdziesz w środku. Czy koralowce boją się promieni słonecznych? Co za podstępne pytanie! Otóż tak! Zwłaszcza latem, gdy miliony ludzi nasmarowanych kremami z filtrem wchodzą do wody. „Ilość kosmetyków rozpuszczających się w wodzie bez naszej wiedzy podczas morskich harców odpowiada litrowi kremu wylewanego do morza w każdej minucie”. Tylko nie mów, że to Cię nie szokuje. Ale w sumie to, co z tego, ze te kremy dostają się do wody? Mówiąc w skrócie, chemikalia z kremów są śmiertelnym zagrożeniem dla morskich stworzeń (dla ludzi również). To co, od teraz kąpiesz się w koszulce czy wakacje w górach?

Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów

„Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów” to 12 pytań (i odpowiedzi, wyjaśnień, rozwiązań) w podobnym, nomen omen, klimacie. Czy plastikowa torebka może przepłynąć ocean? Dlaczego pomidory wolałyby, abyśmy nie spuszczali wody w toalecie? Czy złota rybka byłaby szczęśliwsza w rzece? Pozostałe zagwozdki musisz już odkryć sam/a 🙂

Mega uświadamiająca pozycja, chwyta za chabety i otwiera szeroko oczy. Popycha do zmian tu i teraz, a czasem też wywołuje konsternację (to ja sobie myję ząbki pastą o smaku gumy balonowej, a mały orangutan traci miejsce do życia?!). Ma jednak pozytywny wydźwięk i wskazuje, że tak naprawdę los Ziemi leży w naszych rękach, w naszych decyzjach. To co, kupujesz nową konsolę, czy naprawiasz zepsutą?

Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów

„Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów”, Emmanuelle Figueras, Tristan Gion

Wydawnictwo Kropka, 2022

Liczba stron: 32

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *