3+,  4+,  5+,  6+

„Czerwony kapturek”

Wyobraź sobie, że w bajce o Czerwonym Kapturku, to babcia przebiera się za Wilka z okazji święta lasu. Albo, że Wilk zostaje uwięziony w składanym łóżku „jak sardynka w puszce”. To tylko dwa z pięciu możliwych zakończeń, które odkryjesz w najnowszej serii „Ty decydujesz. Czerwony Kapturek”.

Czerwony Kapturek
Czerwony Kapturek

Do 5 zakończeń prowadzą natomiast aż 22 scenariusze. Wcielasz się w postać Kapturka i decydujesz o kolejnych wydarzeniach. I tak na przykład możesz wybrać, czy ciasteczka zaniesiesz babci, czy może sama je zjesz? A może podzielisz się nimi z Wilkiem podczas pikniku na łące? Może nazrywasz dla babci stokrotek, a może pokażesz Wilkowi, jak wyglądają lilie wodne? Tylko od Ciebie zależy, którą ścieżką podążysz. Jednak jedno jest pewne, po drodze czeka Cię sporo śmiechu, zaskoczeń i dobrej zabawy.

Czerwony Kapturek

Tylko jedno z 5 zakończeń nawiązuje do klasycznego finału bajki o Czerwonym Kapturku. A i tak nie będzie tak krwawe, jak oryginał. I wiesz co? Podoba mi się ten pomysł, aby trochę (a nawet więcej niż trochę) klasykę ułagodzić (choć sama baśń „zmiękczana” jest już od kilku wieków. Oryginał był niebywale drastyczny). Aby nie odrzucać całkowicie historii, która zwyczajnie może być zbyt przerażająca dla maluchów, a opowiedzieć ją po swojemu. A przecież morał i wnioski będą podobne. Kontekst pozostanie również ten sam.

Czerwony Kapturek
Czerwony Kapturek

„Czerwony Kapturek” to idealny prezent na Dzień Dziecka!

Gorąco polecam tę książkę do wspólnego i aktywnego czytania. To również wesoła zachęta dla dzieci, które ogólnie za książkami nie przepadają. Być może paragrafowa forma skusi je, aby sięgnąć po książki tradycyjne, a być może staną się miłośnikami książek, w których same decydują o kolejnych wydarzeniach.

Ja natomiast zostałam fanką Babci z tej książki. To kobieta krzepka, łowi ryby, lubi się wygłupiać, a gdy trzeba, przywoła Kapturka do porządku. No i śpi w normalnej koszulce (z rozporkiem! 😉 ), a nie w długiej do podłogi nocnej koszulinie i w czepku na głowie 😉

„Czerwony Kapturek”, Coralie Saudo, Jessica Das

Wydawnictwo HarperKids, 2022

Liczba stron: 32

Wiek: 3+

Inne książki paragrafowe: „Julka i Szpulka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *