5+,  6+,  7+

„Zaczarowana Rybka”

Jeśli chcesz pokazać swojemu dziecku sztukę przez duże „S” (i bez wychodzenia z domu), to sięgnij po „Zaczarowaną Rybkę”. Będzie baśniowo, artystycznie i surrealistycznie. Po prostu pięknie. I już na wstępie proszę Cię o wyrozumiałość dla mojej ekscytacji i egzaltacji, ale dziś o książce, która trafia do mnie totalnie. Której estetykę i magię czuję bardzo dobrze.

Zaczarowana Rybka
Zaczarowana Rybka

Gdy badaczka kultury dziecięcej (Mafra Gagliardi) spotyka na swojej drodze wybitnego ilustratora (Štěpán Zavřel), to dzieją się rzeczy niezwykłe. Jedną z tych niezwykłości jest książka „Zaczarowana rybka”. A inspiracją do jej powstania był obraz Paula Klee „Złota Rybka” z 1925 r., który można podziwiać w muzeum w Hamburgu. I właśnie od obrazu wszystko się zaczyna.

W pewnym muzeum wisi obraz, który przyciąga uwagę każdego mijającego go dziecka. Jest na nim namalowana złota rybka. A gdy dziecko podejdzie bliżej do rybki, gdy ją pogłaszcze, to ta odwdzięcza się radosnym uśmiechem. To serdeczna rybka, więc gdy nadarza się okazja, aby wskoczyć do muzealnej fontanny i przywitać się z grupą karasi, oczywiście to robi. A potem zabiera karasie na niezwykłą wycieczkę. Rurami trafiają aż do otwartego morza. Ach, ile tam się dzieje, i ile niebezpieczeństw kryją morskie głębiny!

Zaczarowana Rybka
Zaczarowana Rybka

Zaczarowana Rybka to bohaterska rybka, sprytna i wesoła

Rybacy będą łowić ryby w sieć, ale Zaczarowana Rybka uratuje swoje koleżanki. Ryba piła zapoluje na sardele, ale znów Zaczarowana Rybka udaremni jej plany. Uśpi nawet ośmiornicę (śpiewając jej kołysankę), która w dzień i w nocy pilnuje groty z uwięzioną sardynką. Zaczarowana Rybka zostanie bohaterką morskich toni. Czy pozostanie tam już na zawsze? Czy zostanie królową morskich stworzeń?

Zaczarowana Rybka

„Zaczarowana Rybka” to książka, która rozbudza wyobraźnię, przenosi w magiczny, podwodny świat. I to świat narysowany przez Štěpána Zavřela. Ilustracje są więc poetyckie, wypełnione cieniami, delikatne i jednocześnie głębokie. Jakby rozmyte morską wodą. A hardość i spryt Zaczarowanej Rybki wypływają ( 😉 ) zarówno z tekstu, jak i z obrazów.

Nie przechodź obojętnie obok tej nieszablonowej książki. Dlaczego? Bo uwrażliwia i kształtuje gust, może być „pierwszą galerią sztuki, którą odwiedza dziecka”. Polecam z całego serducha!

„Zaczarowana Rybka”, Mafra Gagliardi, Štěpán Zavřel

Wydawnictwo Tatarak, 2022

Liczba stron: 32

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *